بهداشت عمومی مبحث علل فرایند پیری در نیچر و ساینس

Mon 27 Dec 2010

دیدگاه دو مجله علمی “نیچر” و “ساینس” در مورد علل فرایند پیری ‪‬


مقالات ارایه شده در دو مجله علمی نیچر و ساینس در مورد علل فرایند پیری نشانگر این است که نویسندگان دو مقاله ارایه شده در این دو مجله معتبر علمی چندان توافقی در این زمینه ندارند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، به نوشته شماره جدید بولتن بیوتکنولوژی وابسته به دفتر همکاری‌های فناوری ریاست جمهوری ،مجله نیچر در مقاله‌ای به علل ارتباط پیر شدن سلول هاو انسداد شریان پرداخته است.

براین اساس،برخی علی رغم آنکه اقدامات احتیاطی در پرهیز از غذاهای پرکلسترول را انجام می‌دهند ولی با این وجود مبتلا به بیماری‌های قلبی می شوند.

اکنون قسمتی از پاسخ این سوال در نتیجه تحقیقات یک تیم پژوهشی بر روی موشهای مبتلا به تصلب شریان پاسخ داده شده است.

به گفته این تیم ،همچنانکه سلول‌های دیواره رگهای خونی پیر می‌شوند، دستگاه تولیدکننده انرژی آنها دچار نشت می‌شود.

از این رو مولکول‌های فعال به درون رگها راه یافته و موجب آغاز زنجیره‌ای از واکنش‌های بیوشیمیایی می‌شوند که در نهایت به انسداد شریانها و افزایش خطر بروز حمله قلبی می‌انجامد.

این دانشمندان معتقدند نتایج تحقیقات مورد اشاره موجب بهبود توصیه های تغذیه در مبارزه بر علیه بیماری انسداد شرائین ‪Atherosclerosis‬ خواهد شد که نوعی رایج از بیماری قلبی است.

به گفته یک متخصص غدد در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در میسوری ایالات متحده حذف کلسترول از رژیم غذایی انسان ،موجب ممانعت کامل مشکلات قلبی – عروقی نخواهد شد.

به احتمال زیاد،اغلب کسانی که دچار حمله قلبی می‌شوند ،از سطح کلسترول معمولی برخورداند.این نکته موید این مطلب است که توضیح امر در جای دیگری نهفته است.

این گروه پژوهشی نگاهی دقیقتر به سلول‌های تشکیل‌دهنده دیواره رگهای خونی انداختند تا دیگر علل مسبب ‪ atherosclerosis‬را دریابند.

در درون هر سلول ،اندامکی موسوم به میتوکندری وجود دارد که مولکول های حامل انرژی را به بیرون منتشر می‌سازد.

این مولکول‌ها ،انرژی را به صورت پیوندهای شیمیایی در ساختار خود دارند.با بالا رفتن سن این ژنراتورهای انرژی ،فرسوده شده و نوعی اکسیژن بسیار واکنش‌دهنده و فعال را به درون سلول نشت می‌دهند.

گروه پژوهشگران این تحقیق،نوعی از موش را با روشهای مهندسی ژنتیک دستکاری کردند به نحوی که میتوکندری سلول‌های رگهای خونی آنها،شدیدا دچار مسئله نشت مولکولی باشد.

دانشمندان در نتیجه مشاهده کردند اگر چه موشهای طبیعی به ندرت مبتلا به ‪ Atherosclerosis‬می‌شوند ،اما موشهای جهش یافته و حتی آنهایی که با رژیم غذایی کم چربی و کم کلسترول تغذیه شده بودند ،به این بیماری دچار شدند.

تحقیق گران تصور می‌کنند میتوکندری‌های دارای نشتی در سلول‌های پیر رگهای خونی ،موجب تجمع مرگبار نوعی رسوب می‌شوند که در نهایت رگها را مسدود می‌سازد.

آنها پیش بینی می‌کنند افزایش جریان اکسیژن فعال موجب صدمه دیواره رگهای خونی می‌شود.سپس بدن پاسخی ایمنی برای تعمیر صدمات وارده صادر می کند.

بنابر نتیجه تحقیقات قبلی دانشمندان ،سلول‌هایی که برای ترمیم صدمات شریان عمل می‌کنند متحمل مشکلات جدیدتری می‌شوند.این سلول‌های ایمنی،نوعی کلسترول را جذب می‌کنند که به دیواره رگها چسبیده و ایجاد رسوب می‌کند.

علت آنکه برخی از مردم نسبت به نشت میتوکندری بیشتر آسیب می‌بینند روشن نیست اما سرپرست تیم پروژه توضیح می‌دهد که دلیل امر احتمالا در نتیجه سطح پایین انواعی خاص از اسیدهای چرب است.

وی می‌افزاید تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا برخی ترکیبات روغن ماهی مانند اسیدهای چرب امگا‪، ۳‬قادر به محافظت انسان بر علیه مشکل نشت میتوکندری هستند یا خیر.

مجله “ساینس” نیز در مقاله‌ای به تردید دانشمندان درباره علل فرایند پیری پرداخته است.

بر این اساس تیمی از دانشمندان دانشگاه ویسکانسین- مدیسون با مطالعه جوندگان می‌گوید هیچ شاهدی نیافته است که حاکی از دخالت ملکول‌های به شدت فعال اکسیژن در فرایند پیری باشد.

دانشمندان تاکنون بر این باور بودند مصرف آنتی اکسیدان‌ها که در ویتامین‌ها یافت می‌شود برای مقابله با صدمه دیدن سلول‌ها در اثر فعالیت رادیکال‌های آزاد ممکن است فرایند پیری را آهسته سازد.

اما محققان دانشگاه ویسکانسین- مدیسون در نشریه ساینس نوشتند حداقل در جوندگان ،سلول‌هایی که زود دست به خودکشی می‌زنند مسئول روند پیری هستند.

با این حال هر دو نظریه موجود درباره علل پیری به صدمه دیدن مواد ژنتیکی بدن یا همان ‪ DNA‬اشاره می‌کند.

موشهایی که محققان آمریکایی مطالعه کردند به لحاظ ژنتیکی طوری دستکاری شده بودند که زود پیر می‌شوند.پیری زودرس آنها ناشی از کمبود پروتئینی بود که عملا ‪ DNA‬را در مقابل اشتباهات مصون می‌سازد.این وضع باعث شد سلول‌ها زود بمیرند.

این موشها در مقایسه با موش‌های نرمال همچنین خیلی زودتر به علایم ظاهری پیری مانند سفید شدن مو و آب رفتن عضلات دچار شدند.

یکی از دست اندرکاران این مطالعه گفت:به نظر ما کلید فرایند پیری این است که با افزایش جهش‌های ژنتیکی یا آسیب‌های وارده به ‪ DNA‬سلول‌های حیاتی می‌میرند.

وی می‌گوید،این سلول‌های حیاتی ممکن است شامل سلول‌های پایه بالغ باشد که برای جایگزین کردن سلول‌های مرده جنبه ضروری دارد.

وی گفت:اگر این سلول‌های پایه از بین بروند ،ساختار بافت و توانایی بافت برای باززایی مختل می‌شود.

او افزود:ما در بافت‌هایی مانند مغز استخوان ،روده و کیسه‌های مو شاهد این پدیده بوده‌ایم.

وی افزود:هنوز نمی‌توان گفت که این مطالعات در ارتباط نقش جهش‌های میتوکوندریال در پیری جنبه قطعی دارد ،اما بدون شک حاکی است که مرگ سلول ،به خصوص سلول پایه ،می تواند تفاوت فاحشی در سرعت فرایند پیری ایجاد کند.

خواندن این مطالب را نیز توصیه میکنیم :
به گزارش پایگاه اینترنتی آسوشیتدپرس و لایف نیوز، :دانشمندان ایرانی خود را برای تولد گوسفند همتاسازی شده آماده می‌کنند

آشنایی با تاثیر مصرف چای بر اعضای بدن

۹۹ درصد افراد لاغر به خوردن آب در بین غذا عادت دارند

پایگاه اینترنتی دویچه‌وله : تعداد مبتلایان به دیابت در جهان روبه افزایش است ‪۸۴/۰۸/۵‬

در یک جراحی نادر ، از قلب نوزاد یک روزه غده ای خارج شد.

نکاتی برای پیشگیری از نارسایی مزمن کلیه

احیای قلبی مصدوم

مجله آمریکایی "نفرولوژی" :ممکن است مصرف آنتی اسید موجب افزایش توده استخوانی ‌شود

فروشگاه زنجیره‌ای وال ‌مارت تخم‌‌مرغ‌های چینی را به دلیل نگرانی از آلودگی با ماده شیمیایی صنعتی ملامین جمع‌آوری می‌کند

خواب با آرامش ، عمر را طولانی تر می کند.

اضطراب ، اضافه وزن و چاقی موضعی باهم ارتباط دارند

بررسی سقط جنین : انواع سقط جنین ، اهمیت ، خطرات ، نگاه اجتماعی و .. ( مرجع کامل اطلاعات )

بررسی ساختمان دهان و تفاوت دندان های شیری و دائمی

کشور سوییس از کشف اولین مورد آنفلوانزای خوکی خبر داد

علائم افسردگی در مبتلایانی که خواب ناکافی دارند بسیار شدیدتر است


Posted in time 1:28 AM by MA2 Fix link

انگل شناسی مبحثتک یاختگان .فارسی.

Mon 27 Dec 2010
كليات  تك ياختگان و طبقه بندي آنها

تك ياخته ها موجوداتي تك سلولي كه بصورت فردي يا گروهي ديده مي شوند واحد كاملي كه تمام اعمال فيزيولوژيكي را انجام مي دهد اكثراً زندگي آزاد برخي انگلي
اعمال حياتي توسط پروتوپلآسم انجام مي شود كه از دو بخش نوكلئوپلآسم و سيتوپلآسم (اكتوپلآسم –اندوپلآسم ) تشكيل شده
اكتوپلآسم اعمال حركت(پاهاي كاذب –مژه ها -تاژكها يا غشاي مواج )- خوردن غذا(پريستوم سپس سيتوستوم وبعد سيتوفارنكس ) -دفع –تنفس- محافظت انگل
اندوپلآسم دراعمال تغذيه وچون هسته دارد در  توليد مثل نقش داشته و داراي واكوئل غذايي  وانقباضي است
هسته در بقاء و توليد مثل (جنسي و غير جنسي )نقش داشته
غشاء هسته شبكه اي ازتركيبات هسته اي و كروماتين را احاطه كرده
هسته به صورت وزيكولي (كروماتين بصورت توده متراكم )و دانه دار (كروماتين منتشر)
نزديك به مركز هسته كاريوزوم وجود دارد
حركت جهت كسب غذا و واكنش در مقابل محرك هاي فيزيكي شيميايي با مژه تاژك پاي كاذب انجام مي شود
تنفس بصورت مستقيم با گرفتن اكسيژن و خارج كردن CO2و يا غير مستقيم با استفاده از اكسيژني كه به كمك آنزيمها از تركيبات پيچيده آزاد مي شود 
برخي در روده زندگي كرده و ميتوكندري نداشته (بيهوازي)
برخي مصرف اكسيژن (هوازي)
تغذيه با جذب غذاي مايع –خوردن ذرات جامد يا هر دو از اكتوپلآسم يا  واكوئل غذايي
دفع از راه سطح بدن يا سيتوپيك از راه فشار اسمزي يا انتشار
تك ياخته هاي بيماريزا ترشح آنزيم پروتئوليتيك –هموليزين –سيتوليزين و ترشح مواد سمي و آنتي ژني
مراحل كيست –تروفوزوئيت
كيست ازمواد مختلف عمدتاً پروتئين (آلبومين)تشكيل شده توسط  سيتوپلآسم بخصوص اكتوپلآسم ساخته مي شود .مرحله كيست (تحمل محيط نامطلوب  خارجي يا داخلي مثل شيره هاي گوارشي معده اي روده اي  )مرحله غير فعال و مرحله اي كه تقسيم هسته آغاز مي شود .
بجز تعدادي انگل  كه فقط تروفوزوئيت (عفوني)دارند بقيه  انگلهاهر دو مرحله را دارندو با كيستي شدن مرحله عفونت زا را طي كرده  كه از راه غذا و آب انتقال مي يابند
انواع مختلف  تك ياخته ها:روده اي –ادراري تناسلي –خوني نسجي
تك ياخته هاي روده اي –گوارشي
آميب ها (بيماريزا – غير بيماريزا)
آنتامبا هيستوليتيكا –آنتامبا كلي –آنتامبا ژينژيواليس- دي آنتامبا فراژيليس –اندوليماكس نانا-يداموبا بوچلي –کیلوماستیکس مسینلی (در روده بزرگ و 4 تاژک اکثراً با ژیاردیا اشتباه )-آنتامبا هارتماني (ظاهري شبيه به هيستوليتيكاولي كوچكتر ) ,دیسپار هم شبیه هیستولیتیکا
همه در روده بزرگ جزژينژيواليس در دهان كه غير بيماريزا بوده (در جرم دندان ولثه)
همه جز هيستوليتيكا (انگل مهم بيماريزاي انساني) و فراژيليس( بيماريزايي كم )
 غير بيماريزا بوده
برخي از تك ياخته ها با زندگي آزاد (نگلريا –آكانتا مبا) از انگلهاي تصادفي انسان
فراژيليس (داراي دو هسته) و ژينژيواليس تنها داراي تروفوزوئيت هستند
اندوليماكس نانا  تروفوزوئيت آن هسته كروي با كاريوزوم درشت كه توسط رشته هاي نازك به غشاء هسته متصل است . سيتوپلآسم آن منظره غبار آلود دارد . كيست آن تك يا دو يا چهار هسته اي بوده در داخل سيتوپلآسم هر دو اجسام كروماتيد با انواع واكوئل ديده مي شود . بوچلي كيست و تروف آن داراي يك هسته بوده با كاريوزوم بزرگ يك طرفه همراه با واكوئل گليكوژني ش
آنتامبا كلي داراي تروف تك هسته با كاريوزوم كوچك غير مركزي و كيست يك و دو و چهار و هشت هسته اي كه 8 هسته اي پايدار تر است ژينژيواليس هم فقط داراي تروفوزوئيت بوده با  با تعداد زيادي واكوئل غذايي و اجسام مشتق از هسته سلولهاي تخريب شده و كاريوزوم مركزي درشت


آنتامبا هيستوليتيكا
آميبيازيس –اسهال خوني آميبي –هپاتيت آميبي
در مدفوع به سه شكل
1-تروفوزوئيت(مينوتا-پس از حمله به نسج  ماگنا يا هماتوفاژداراي گلبول قرمز و باكتري ) با كاريوزوم كوچك و مركزي با شبكه اي از رشته هاي شعاعي به طرف محيط  هسته منشعب شده
 2–پري كيست3–كيست
پري كيست سلولهاي گرد يا بيضي كه از تروف كوچكتر و از كيست بزرگتر با حركت آرام و غير پيشرونده
كيست(تك و دو و چهارهسته اي  و متا كيست ) گرد بيضي داراي اجسام هياليني با تقارن كم و ديواره اي صاف و منعكس كننده نور و غير رنگ پذير داراي واكوئل گليكوژني و ميله هاي سوسيسي شكل با انتهاي كروي اجسام كروماتوئيدي حاوي اسيد ريبونوكلئيك و دي اكسي ريبونوكلئيك كه همزمان با تشكيل كيست تمايل به ناپديد شدن دارند.
 فرم كيست عفوني( 4 هسته )عامل انتقال بيماري
متا كيست فقط در توباژ روده باريك ديده مي شود نه در مدفوع (8 هسته اي)
جايگاه تروفوزوئيت در ديواره و مجراي كولون بويژه سكوم و انحناي سيگموئيد و ركتال بوده با تقسيم دو تائي تكثير كرده و تقسيم هسته بصورت ميتوز مي باشد توليد مثل از راه تشكيل كيست است پس از خروج از كيست 8 آميب كوچك ايجاد شده (پس از بلع كيست 4 هسته اي در روده متاكيست 8 هسته اي  ايجاد شده كه حاوي  8 تروف است)
انتقال انگل با كيست بالغ بوده كه مقاوم به شيره معدي است . تروفوزوئيت زود از بين مي رود
بدست آوردن غذا از راه حل بافتها توسط انزيمهاي سيتوليتيك و بلعيدن گلبول قرمز و قطعات بافتي با ايجاد پاي كاذب و ايجاد حلقه دور آنها –استفاده از باكتريهاي روده
با بلع كيست حتماً آلودگي ايجاد نمي شود بلكه بسته به تغذيه سالم و سلآمتي ميزبان به حاملين تبديل مي شوند و فرم مينوتا در آنها به كيست تبديل شده و دفع مي شود
در اسهال خوني حاد تعداد كمي كيست دفع شده ولي در مزمن و در افراد ناقل كيست دفع مي شود انسان ميزبان عمده و مخزن عفونت بوده انگل مشترك بين انسان و حيوان(زئونوز) نيست. شانس استقرار آميب در اپيتليوم روده با تعداد كم انگل –حجم زياد غذا و افزايش حركات روده كاهش مي يابد
اپيدميولوژي : نواحي گرمسير و معتدل -مكان پرچمعيت – تسهيلآت بهداشتي كم –بيمارستان رواني و اردوگاههاي مهاجرين كلآً شرايط اجتماعي اقتصادي بد -بيمار مبتلآبه شكل مزمن و يا ناقلين بدون علآمت كه كيست دفع مي كنند   
 مبتلآيان داراي علآئم حاد منبع عفونت نيستند چون تروف دفع مي كنند
 آب و سبزي آلوده به مدفوع عفوني -غذاي آلوده شده توسط حشرات
آسيب شناسي
ضايعات اوليه روده بزرگ حتي آپانديس –ضايعات ثانويه خارج روده(كبد-ريه –مغز –طحال و ...)
ايجاد زخم كوچك كه بتدريج بزرگ شده (مخاط –زير مخاط-حالت كندوي زنبور عسل)و ايجاد گرانولوما يا آمبوما كه در اثر تهاجم مكرر آميب به مخاط ايجاد مي شود(زخم قمقمه اي) -نكروز – عفونت ثانويه باكتريال –پوليپ –آپانديسيت
فعاليت بيماريزايي به مقاومت ميزبان و حدت و قدرت تهاجمي سوش آميب –شرايط دروني گوارش –تعداد آميب
مقاومت ميزبان به ايمني ذاتي ميزبان و وضعيت غذايي و عدم ابتلآبه بيماريهاي عفوني
اسهال حاد خوني (آميبيازيس حاد روده اي)همرا ه با تكرر دفع مدفوع كم حاوي مو كوس درد شكم مسموميت -لآغري
آميبيازيس مزمن با حملآت مكرر اسهال خوني درد شكم كبد بزرگ حتي اختلآلآت رواني –عصبي
كبدي :هپاتيت آميبي –آبسه كبدي (شايعترين و خطرناكترين عارضه )
ريوي:درد قفسه سينه سرفه لرز تب افزايش گلبول سفيد
مرگ و مير ناشي از آميبيازيس بيشتر به علت پريتونيت است
كوليت از عوارض آميبيازيس است
تشخيص :سابقه مسافرت و اقامت به مناطق آندميك وجود علآئم مشخص گوارشي –سيگموئيدوسكوپي –راديو گرافي- مشاهده ميكروسكوپي انگل در مدفوع
مدفوع آميبي اسيدي -داراي خون- گلبول سفيد كم-بلور شاركوت ليدن -تعداد باكتري كم –بوي كم(علآئم برعكس اسهال ميكروبي)
در مدفوع آبكي و در موارد آسپيره تروفوزوئيت و در مدفوع قوام دار بيماران مزمن و ناقلين كيست (1 تا 4هسته با  توده گليكوژني منتشر اجسام كروماتيدي )ديده مي شود
تعداد دفعات آزمايش3 دفعه به بالآ
سرولوژي: (الآيزاElisa )و يافتن آنتي بادي
درمان :
مترونيدازول –امتين –يدوكينول
آميب ها با زندگي آزاد (نگلريا و آكانتامبا )
نگلريا(عامل مننگوآنسفاليت آميبيPAM) از راه آب خاك از راه تنفس و بيني وارد مغز  شده وعلآئم بيماري چند روز پس از شنا –شيرجه در آب گرم راكد درياچه- استخر و حوضچه مشخص مي شود
سردرد تب استفراغ گرفتگي بيني  تشنج وجود پروتئين بالآو قند كم در مايع مغزي نخاعي
4-5 روز بعد مرگ بيمار
آكانتامبا(آنسفاليت آميبيGAE)در اثر تماس با خاك يا آب راكد وارد مغزشده بيشتر در بيماران با نقص ايمني و ايجاد آبسه مغزي -كراتيت آميبي (قرنيه) كه بدنبال ضربات كوچك وارد قرنيه شده و زخم آن- لنز تماسي نرم
سير بيماري كندتر از نگلريا
تهيه گسترش از خراش قرنيه يا بيوپسي و رنگ آن (گيمسا) –آزمايش روي مايع مغزي نخاعي
درمان :
ريفامپين –آمفي تريپسين ب-كتوكنازول- پيوند قرنيه
بالآنتيديوم كلي
بالآنتيديازيس-اسهال خوني بالآنتيديايي
بزرگترين تك ياخته روده اي انسان (كيست و تروف) و تنها مژه دار بيماريزاي انساني
 تروف بيضي كيسه اي پيچيده در غشاء محافظ پوشيده از مژه در انتها ي قدامي سيتوستوم –سيتوپيك در انتهاي خلفي انگل بعنوان منفذ دفعي- واكوئل انقباضي و غذايي و دفعي  –هسته بزرگ ولوبيايي (ماكرونوكلئوس در تغذیه و متابولیسم  )و هسته كوچك (ميكرو نوكلئوس در تولید مثل )
تروف با ترشح دو ديواره تشكيل كيست داده كه فقط يك ماكرونوكلئوس با واكوئل انقباضي و مژه دارد محل انگل در مخاط و زير مخاط روده بزرگ بوده و با حركت منظم مژه حركت مي كند
در اين تك ياخته بر خلآف آنتامبا هيستوليتيكا تكثير در مرحله كيستي است شكل عفونت زاي انگل فرم كيستي است پس از خوردن ديواره كيست حل شده و تروف آزاد به جدار روده حمله مي كند شيوع كم در انسان و زياد در خوك دارد –دارای تولید مثل کونژوگیشن و عرضی
پاتولوژي : تخريب مخاط روده و ايجاد آبسه و نكروز
 در حالت حاد بيماري روزانه 6-15 بار  دفع آبكي همراه خون موكوس و چرك
در حالت مزمن اسهال و يبوست متناوب كمخو ني و لآغري گاهي بدون علآمت گاهي حمله به كبد
درمان :تتراسيكلين –مترونيدازول (فلآژيل)
ژيارديا لآمبليا (تاژكدار گوارشي شايع )
ژيارديازيس –لآمبليازيس
بيشترين در صد آلودگي در ايران در ميان تك ياخته هاي روده اي
تروف با تقارن دو طرفه گلآبي شكل در قسمت قدامي پهن گرد در انتهاي خلفي نوك تيز–صفحه  يا ديسك مكنده (مقاوم در حركات شديد روده و تهيه غذاو اكسيژن )بيضي كه4/3سطح شكمي را اشغال كرده –تروف دو هسته با كاريوزوم مركزي بزرگ 4 زوج تاژك (منشا بلفاروبلآست)–تروف داراي اكسوستيل (تقسيم ژيارديا به دو قسمت)
كيست بيضي با جدار صاف داراي 2-4 هسته
در روده باريك (ژوژنوم –دئودنوم )گاهي مجاري صفراوي و كيسه صفرا
 با تاژك حركت مي كنند در مدفوع آبكي تروف داريم .تكثير با ميتوزو در مرحله كيستي
رشد و تكثير در محيط قليايي كه با عدم حضور اسيد معدي تشديد مي يابد و رژيم غذايي سرشار از قند براي تكثير انگل مطلوب
انسان ميزبان طبيعي
انتقال از راه آلودگي غذا –آب
توسط فاضلآب ،مگسها يا افراد شاغل در بخش هاي غذايي (دستي دهاني)
كودكان 6-10 ساله شايع –مناطق گرمسيرو روستائي
عوامل موثر در بيماريزايي:كيست بدون تاٌ ثير از از شيره معده در دئودنوم باز(هر چه اسيديته معده كمتر آثار بيماري بيشتر) –نقص ايمني –تعداد سيست خورده شده-بدي تغذيه (كمبود پروتئين باعث شدت بيماريزايي)
كيست متناوب 3-6 نوبت دفع
تعداد زياد تروف در مواد آسپيره از روده كوچك در بيوپسي و انجام تست نخ
Enterotest capsule–تخريب پرز روده –سوءجذب –مدفوع چرب (استئاتوره=مصرف نمك صفرا توسط انگل مانع فعاليت ليپاز پانكراس يا انسداد مجاري روده و اختلآل جذب چربي) –اختلآل در جذب كاروتن- اسيد فوليك ويتامين B12-كوله سيستيتCholecystis
وجود IgMاوليه بعد از IgGبر عليه آنتي ژن خام انگل
آنتي بادي ترشحي IgAكه نقش مهم در ايمني مخاطي و كاهش آلودگي
درمان :كيناكرين هيدروكلرايد-مترونيدازول –فورازوليدين

تك ياخته ها ي تاژكدار ادراي و تناسلي
از تاژكداران گلآبي شكل ،داراي 3-5 تاژك قدامي ،يك غشاء مواج (ادامه تاژك خارج شده از تاژكدار)،يك اگزوستيل و يك سيتوستوم(دهان) .
سه گونه آن :واژيناليس در واژن ، هومينيس در روده ،تناكس در دهان (اين تاژكداران كيست ندارند فقط تروفوزئيت دارند )
واژيناليس (شايع)بزرگترين و قوي ترين و مقاوم ترين تريكومونادها و تنها انگل بيماريزاي اين گروه
نام بيماري :واژينيت تريكومونادي ،اورتريت،پروستاتووزيكوليت
انسان تنها مخزن انگل
 محل زندگي :واژن زنان –مجاري ادرار و اپيديديم و پروستات در مردان
پس علآوه بر واژن زنان (مخزن)در ادرار مردان(ناقل) و زنان  هم ديده مي شود
با تاژك شلآقي قدامي و غشاء مواج بسرعت حركت چرخشي
توليد مثل دوتائي طولي و تقسيم ميتوز در هسته
قادر به زندگي در واژن طبيعي (PH8/3-4/4)نيست .شرايط مناسب براي رشدانگل  PH4.5تا7.5
در دختر ها كمتر (چون انگل از گليكوژن واژن استفاده مي كند پس در دختران نابالغ و زنان مسن كمتر ديده مي شود)
عدم رعايت بهداشت و مقاربت جنسي با مردان آلوده بدون علآمت (ناقل)-تماس مستقيم با زنان آلوده و وسايل آنان و توالت فرنگي وسونا واستخر  –عبور نوزاد از مجراي زايمان علت عفونت در نوزادان

آسيب شناسي :
التهاب واژن (واژينيت)و ولوواژينيت
ترشح كف دار –سروزي –چركي كرم زرد –همراه با خارش و سوزش
درمردان اورتريت –پروستاتووزيكوليت
شرايط لآزم براي رشد انگل:كم شدن باكتريهاي اسيدوفيل  لآكتوباسيلوس دودرلآين Doderlein Lactobacillus (زنان باردار و ترشح پروژسترون در آنان-ترشحات پريودي –عفونتهاي باكتريايي استاف اورئوس و استرپ) –كم شدن اسيديته واژن و رفتن بسمت PH5-7و كم شدن گليكوژن واژن چون انگل از قند ونشاسته استفاده مي كند
تشخيص :قرار دادن ترشح واژن بر روي يك قطره سرم فيزيولوژي و ديدن تريكوموناي متحرك –نمونه برداري  از خانمها با  اسپيكولوم و توسط سواپ پنبه دار
كشت ترشح در محيط دورسه .در مردان آزمايش روي ترشح پروستات و ادرار
درمان :مترونيدازول (فلآژيل)منع در زن آبستن –فورازوليدن -شستشوي مخاط واژن
انگل در PHكمتر از 5 رشد كمتر- دوش سركه –بتادين
بلاستوسیستیس هومینیس
بدون دیواره سلولی ،تکثیر بصورت اسپیروگونی دارای پای کاذب ،با تعدادی هسته در اطراف و یک واکوئل بزرگ در مرکز با اندازه 8-13 میکرون ،سیر تکاملی کاملاٌمشخص نیست ،ساکن روده بزرگ ،اسهال درد شکم دل پیچه تهوع استفراغ تب سردرد،با آزمایش مدفوع معمولی مشخص با بزرگنمایی 40 با تعداد 5 تا یا بیشتر به عنوان پاتوزن ،آلودگی از راه دهانی مدفوعی fecal-oral


Posted in time 1:25 AM by MA2 Fix link

انگل شناسی مبحث کرم ها

Mon 27 Dec 2010

PARASITOLOGY  of American un.st

An extraordinary variety of viruses, bacteria, parasites, and organisms stand ready to attack us and feed off our bodies' cells. Using microscopes of varying power, photographers show us a teeming microbial world that we could barely imagine without their help.


The approximate sizes of microbes can be approximated by using the following rule of thumb:
•    VIRUSES are the smallest of all infectious agents, averaging about 100 nanometers (100 billionths of a meter) in length. They have so few genes and proteins of their own that in order to reproduce they need to commandeer the machinery of the cells they invade.
•    BACTERIA vary widely in size and shape, but tend to be at least 10 times larger than viruses, or at least 1 micrometer (1 millionth of a meter) long. They are single-cell organisms that reproduce independently.
•    SINGLE-CELL ORGANISMS tend to be at least 10 times larger than bacteria, or about .01 millimeter long.
•    MULTI CELLULAR ORGANISMS are so large they can usually be seen with the naked eye. Tapeworms, for instance, can reach a length of 6 meters (20 feet).
 
Food and water are the most common sources of parasite and invading organism transmission. Since most of us eat three times a day and drink water frequently throughout the day, our exposure to these sources is constant. Tap water has been found to be contaminated with harmful organisms. Both plant and animal foods carry parasites, and cleaning and cooking methods often do not often destroy them before ingestion. The CDC (Center for Disease Control) cites food as the catalyst behind 80 percent of the pathogenic outbreaks in the U.S. Most are linked to restaurants and delis where less than sanitary conditions exist -- from food preparation and storage to the utensils and servers' hands.
Animals, just like humans, can become infected with parasites and unhealthy organisms. Internally, contaminated water and food can spread the problem to our pets. Externally, animals become infected by organisms on their bodies, especially on their fur, because of exposure to infected animal wastes. Forgetting to wash your hands even one time after handling or cleaning up after your animal can transmit the parasite to you. Pets are a wonderful part of our lives. They provide comfort, companionship, protection, amusement, and unconditional love for their owners. Yet, pets, like humans, are often victims of serious infections that can unintentionally be passed on to their owners. In fact, there is a whole set of diseases classified as 'zoonoses' (animal-transmitted diseases) in parasitology textbooks. Animals are major carriers of harmful organisms, and most physicians, let alone the general public, are seemingly unaware of this fact. Experts have projected that of the 110 million pet dogs and cats in this country, over half may be infected with at least one or more different kinds of harmful organisms. Considering these numbers, the potential for transmission of parasitical invading organism infection from animals to humans is extremely high. Making a parasite cleanse an essential part of an effective health maintenance program for both people and animals alike.
The CDC estimates that the number of parasites present in the United States alone number in the thousands. These harmful organisms are biochemically complex creatures in their life histories, development, reproductive cycles, nutritional requirements, and manifestation. They are categorized according to structure, shape, function, and reproductive ability. These include microscopic organisms (protozoa); roundworms, pinworms, whipworms, and hookworms (nematoda); tapeworms (cestoda); and flukes (trematoda).
PROTOZOA
Making up approximately 70 percent of all invading organisms, protozoa are invisible to the naked eye. They are one-celled microscopic organisms, but don't let their size fool you. Certain protoans, through their intensely rapid reproductive ability, can take over the intestinal tract of their host; and from there go on to other organs and tissues. Some feed on red blood cells. Some protozoa produce cysts - closed sacs in which they may be safely transported through food and water from one person to another. In the cyst state, protozoans are safe from destruction by human digestive juices. These one-celled 'vampires' can actually destroy the tissues of their hosts. According to experts, an estimated 7 million people across the U.S. have some form of protozoa living inside of them. Common protozoa include: Endolimax nana, Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidum parvum, Blastocystis hominis, Trichomonas vaginalis, Toxoplasma gondii, Cyclospora cayetanensis, Cryptosporidium muris, Pneumocystis carinii, Plasmodium malariae, Plasmodium ovale, Plasmodium vivax, Plasmodium falciparum, Leishmania donovani, Leishmania tropica, and Leishmania braziliensis.
NEMATODE
While the protozoans are only single-celled, nematode creatures are multi cellular. The adult worms multiply by producing eggs called ova or larvae. The eggs usually become infectious in soil or in an intermediate host before humans are infected. It is interesting to note that unless the worm infection is heavy, many individuals do not show signs of infestation. While it may be unpleasant to consider, it is true that the human host can coexist quite comfortably with a few worms, unless they reproduce in great numbers and create organ obstruction. Experts claim that 'some type of worm is already in the intestines of over 75 percent of the world's population'. This is a frightening statement. Common nematode include: Roundworm (Ascaris lumbricoides), Hookworm (Necator Americanus, Ancylostoma duodenal), Pinworm (Enterobius vermicularis), Roundworm (Toxocara canis, Toxocara cati), Heart worm (Dirofilaria immitis), Strongyloides (Stronglyoides stercoralis), Trichinella (Trichinella spiralis), Filaria (Wuchereria bancrofti, Brugia malayi, Onchocerca volvulus, Loa loa, Mansonella streptocerca, Mansonella perstans, Mansonella ozzardi), and Anisakine larvae.
CESTODA
Among the oldest known parasites, tapeworms are considered humanity's largest intestinal inhabitant. They each have a scolex (head) that attaches to the intestinal wall. As long as the head remains attached to the intestinal mucosa, a new worm can grow from it. Tapeworms do not contain digestive tracts but get their nourishment by absorbing partially digested substances from the host. They are whitish in color, flat, and ribbon-like, with a covering that is a transparent skin-like layer. Common cestoda include: Beef tapeworm (Taenia saginata), Pork tapeworm (Taenia solium), Fish tapeworm (Diphyllobothrium latum), and Dog tapeworm (Dipylidium caninum).
TREMATODE
Trematode are leaf-shaped flatworms also known as flukes. They are parasitic during nearly all of their life-cycle forms. The cycle begins when larvae are released into freshwater by infected snails. The free-swimming larvae can then directly penetrate the skin of the human host or are ingested after encysting in or on various edible, vegetation, fish, or crustaceans. Common trematode include: Intestinal fluke (Fasciolopsis buski), Blood fluke (Schistosoma japonicum, Schistosoma mansoni) Schistosoma haematobium), Liver fluke (Clonorchis sinensis), Oriental lung fluke (Paragonimus westermani), and Sheep liver fluke (Fasciola hepatica).


Posted in time 1:22 AM by MA2 Fix link

بررسی 9 چکیده برترین مقالات ورزش پزشکی دانشگاه های داخلی

Sun 26 Dec 2010
800x600

1.تحقیق بررسی تاثیر شدت فعالیت مقاومتی بر هورمون های مربوط با چاقی و حساسیت انسولین در مردان جوان سالم

بحث و نتیجه گیری:اگرچه فعالیت حاد مقاومتی موجب تغییرات معنا دار در هورمون های مذبوط به چاقی و حساسیت انسولین میگردد اما این تغییرات در شرایط که حجم فعالیت های مقاومتی یکسان باشند وابسته به شدت تمرین نمیباشند.

 

2. تحقیق بررسی تاثیر هشت هفته فعالیت هوازی بر سطح استروژن خون و برخی عوامل دخیل در پوکی استخوان در زنان یائسته غیر فعال

بحث و نتیجه گیری:فعالیت هوازی منظم و طولانی مدت میتواند در افزایش استروژن و حفظ املاح استخوانی( کلسیم و فسفر) و تغییر در هورمون های اثر گذار بر این املاح (کلسی تونین و پاراتورمون) موثر واقع شود.

 

3. بحث و نتیجه گیری: 12 هفته تمرین مقاومتی بر سطوح استراحتی و همچنین پاسخ هورمون های قلبی به استثنای بی ان پی و هورمون های آنژیوتانسین نوع دو و اندوتلین -1 در مردان تاثیری ندارد.

 

4.تحقیق یا هدف بررسی اندازه های ظاهری ، شاخص های ساختاری و شاخص های عملکردی تحت تاثیر یک دوره برنامه تمرینی هشت هفته ای استقامتی ، مقاومتی و ترکیبی

علیرضا براری (دانشگاه آزاد اسلامی واحد نوشهر و چالوس)

حجت ا... نیکبخت (دانشکاه آزاد اسلامی علوم تحقیقات تهران)

بحث و نتیجه گیری : تمرینات استقامتی سبب افزایش شاخص های ساختاری و عملکردی و همچنین تمرینات ترکیبی باعث منتخبی از این تغیرات میگردد( 0.05>پی).اما فقط بین توده بطن چپ نسبت ای/ایی در گروه های آزمودنی تفاوت معنی داری وجود داشت.

 

5.تاثیر شدت ورزش بر شاخص های التهابی و آسیب آسیب عضلانی مردان جوان غیر ورزشکار

بختیار ترتیبیان ( دانشگاه ارومیه ، گروه تربیت بدنی و علوم ورزش)

نوشین آزاد پور( دانشگاه علوم پزشکی اردبیل )

بحث و نتیجه گیری:نتایج نشان دادکه در مردان جوان غیذ ورزشکار ، شاخص آسیب عضلانی کراتین کیناز و شاخص های التهابی اینتر لوکین-6،پروتین واکنشی –سی . تعداد گلبولهای سفید خون تحت تاثیر فعایت بدنی هوازی افزایش می یابد که نشانگر وجود التهاب و آسیب عضلانی در پاسخ به فعالیت هوازی میباشد ولیکن در میزان التهاب آسیب ایجاد شده بین دو نوع شدت فعالیت، تفاوت معنی داری وجود ندارد.

6. بحث و نتیجه گیری:حجم بیشینه اکسیژن و تحمع لاکتات تنها شاخص ملاک برای پیش بینی توانایی تکرار های سرعتی درفوتبالیست های جوان نخبه نیست و عوامل دیگری مانند خاصیت بافری یون هیدروژن ، میزان گلیکوژن عضله ، دانسیته میرگی، حجم و تعداد میتوکندری و آنزیم ها اکیسداتیو نیز میتوانند در تکرار فعالیت سرعتی نقش داشته باشند.

7. تاثیر یک برنامه ویژه بر آمادگی قلبی – تنفسی ، ترکیب بدنی،بی ام آر و ارتباط بین این متغیرها در ورزشکاران حرفه ای

دکتر داریوش شیخ اسلامی وطنی ( استادیار دانشگاه کردستان )

سعیدرضا نوری مفرد ( مربی دانشگاه کردستان )

دکتر مرتضی بهرامی نژاد ( آکادمی ملی المپیک )

بحث و نتیجه گیری: در کل یافته های ما بیانگر آن است که احتمالا چنین برنامه ای میتواند بر فاکتورهای قلبی-تنفسی مورد نظر(حتی در ورزشکاران حرفه ای) تا حدودی اثر گذار باشد، خصوصا چنان چه طول دوره تمرینی طولانی تر باشد. اما ظاهرا ویژگی های ترکیب ورزشکارنی در این سطح تحت تاثیر قرار نمیگیرد.28/3/88

 

8.اثر پیاده روی بر چگالی استخوانی دختران لاغر

سیده نسیم حبیب زاده ( کارشناس ارشد فیزیو لوژی ورزش )

دکتر فرهاد رحمانی نیا ( استاد دانشگاه گیلان )

دکتر حسن دانشمندی ( دانشیار دانشکاه گیلان )

بحث و نتیجه گیری:برنامه پباده روی در کوتاه مدت برچگالی استخوان دختران لاغر نداشت واین بدان معنا است که  آنها همچنان در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند،در نتیجه به نظر میرسد به تحقیقات بیشتری برای پیشگیری ار این بیماری در دختران لاغر نیاز است.

 

9.اثر تمرین استقامتی ،پلایومتریک و موازی بر ویژگی هی بیوانرژیک و مهارتی بازیکنان فوتبال مرد

محمود نیک سرشت ،دانشجوی دکتری فیزیولوژی ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام

دکتر مقصود پیری (دانشگاه آزاد تهران مرکزی )

دکتر حمید آقاعلی نژاد ( استادیار دانشگاه تربیت مدرس )

علی نیک سرشت (دانشجوی کارشناسی تربیت بدنی دانشگاه شهید بهشتی )

بحث و نتیجه گیری: به نظر میرسد تمرین موازی پلایومتریک و استقامتی نه تنها بر ویژگی های بیوانرژیک و مهارتی اثر منفی ندارد، بلکه موجب افزایش معنی دار حجم بیشینه اکسیژن و میانگین توان بی هوازی و کاهش معنی دار شاخص خستگی نسبت به تمرینات پلایومتریک و استقامتی صرف شده است.

 

 

 

 


Posted in time 11:20 PM by MA2 Fix link

ژنتیک بررسی کاریوتیپ بیماری های ژنتیکی

Sun 26 Dec 2010


Human Chromosomal Disorders
April, 2009.2010


Readings: Web Notes Only!

By Meysam Amiri .Iran_292

I. Karyotype Analysis of Human Chromosomes

1. Karyotype preparation and analysis

Cells (from blood, amniotic fluid, etc) are grown in vitro (in a cell culture dish) to increase their number

Cell division is then arrested in metaphase with colchicine (prevents mitotic spindle from forming)

Cells are centrifuged and lysed to release chromosomes

Chromosomes are stained, photographed, and grouped by size and banding patterns

This is a photograph of the 46 human chromosomes in a somatic cell, arrested in metphase. Can you see that they are duplicated sister chromatids?

2. Normal male karyotype (a Cytogeneticist has lined these chromosomes up, matching homologues up and arranging them by size)

3. Normal female karyotype

II. Alterations in chromosome number:

Nondisjunction occurs when either homologues fail to separate during anaphase I of meiosis, or sister chromatids fail to separate during anaphase II. The result is that one gamete has 2 copies of one chromosome and the other has no copy of that chromosome. (The other chromosomes are distributed normally.)

If either of these gametes unites with another during fertilization, the result is aneuploidy (abnormal chromosome number)

    * A trisomic cell has one extra chromosome (2n +1) = example: trisomy 21. (Polyploidy refers to the condition of having three homologous chromosomes rather then two)
    * A monosomic cell has one missing chromosome (2n - 1) = usually lethal except for one known in humans: Turner's syndrome (monosomy XO).

The frequency of nondisjunction is quite high in humans, but the results are usually so devastating to the growing zygote that miscarriage occurs very early in the pregnancy.

If the individual survives, he or she usually has a set of symptoms - a syndrome - caused by the abnormal dose of each gene product from that chromosome.

1. Human disorders due to chromosome alterations in autosomes (Chromosomes 1-22). There only 3 trisomies that result in a baby that can survive for a time after birth; the others are too devastating and the baby usually dies in utero.

A. Down syndrome (trisomy 21): The result of an extra copy of chromosome 21. People with Down syndrome are 47, 21+. Down syndrome affects 1:700 children and alters the child's phenotype either moderately or severely:

    * characteristic facial features, short stature; heart defects
    * susceptibility to respiratory disease, shorter lifespan
    * prone to developing early Alzheimer's and leukemia
    * often sexually underdeveloped and sterile, usually some degree of mental retardation.
    * Down Syndrome is correlated with age of mother but can also be the result of nondisjunction of the father's chromosome 21.

 

 

Karyotype of a boy with Down Syndrome:

B. Patau syndrome (trisomy 13): serious eye, brain, circulatory defects as well as cleft palate. 1:5000 live births. Children rarely live more than a few months.

C. Edward's syndrome (trisomy 18): almost every organ system affected 1:10,000 live births. Children with full Trisomy 18 generally do not live more than a few months.

2. Nondisjunction of the sex chromosomes (X or Y chromosome): Can be fatal, but many people have these karyotypes and are just fine!

A. Klinefelter syndrome: 47, XXY males. Male sex organs; unusually small testes, sterile. Breast enlargement and other feminine body characteristics. Normal intelligence.

B. 47, XYY males: Individuals are somewhat taller than average and often have below normal intelligence. At one time (~1970s), it was thought that these men were likely to be criminally aggressive, but this hypothesis has been disproven over time.

3. Trisomy X: 47, XXX females. 1:1000 live births - healthy and fertile - usually cannot be distinguished from normal female except by karyotype

4. Monosomy X (Turner's syndrome): 1:5000 live births; the only viable monosomy in humans - women with Turner's have only 45 chromosomes!!! XO individuals are genetically female, however, they do not mature sexually during puberty and are sterile. Short stature and normal intelligence. (98% of these fetuses die before birth)

III. Alterations in chromosome structure:

Sometimes, chromosomes break, leading to 4 types of changes in chromosome structure:

1. Deletion: a portion of one chromosome is lost during cell division. That chromosome is now missing certain genes. When this chromosome is passed on to offspring the result is usually lethal due to missing genes.

Example - Cri du chat (cry of the cat): A specific deletion of a small portion of chromosome 5; these children have severe mental retardation, a small head with unusual facial features, and a cry that sounds like a distressed cat.

2. Duplication: if the fragment joins the homologous chromosome, then that region is repeated

Example - Fragile X: the most common form of mental retardation. The X chromosome of some people is unusually fragile at one tip - seen "hanging by a thread" under a microscope. Most people have 29 "repeats" at this end of their X-chromosome, those with Fragile X have over 700 repeats due to duplications. Affects 1:1500 males, 1:2500 females.3. Translocation: a fragment of a chromosome is moved ("trans-located") from one chromosome to another - joins a non-homologous chromosome. The balance of genes is still normal (nothing has been gained or lost) but can alter phenotype as it places genes in a new environment. Can also cause difficulties in egg or sperm development and normal development of a zygote. Acute Myelogenous Leukemia is caused by this translocation:


Interested in finding out more about Chromosomal Conditions? UKMC website
Interested in finding out more about Genetic Counseling or Cytogenetics as a profession (at IUPUI)?

Objectives:

1. What is a karyotype, and how is this analysis performed?
2. What is nondisjunction?
3. Distinguish between the chromosomal alterations that are involved in the following human disorders:

    * Down syndrome, Patau's syndrome, Edwards syndrome
    * Klinefelters syndrome, XYY syndrome
    * Trisomy X, Monosomy X

5. Distinguish between the 3 different alterations in chromosome structure, and how Cri du Chat, Fragile X, and Acute myelogenous leukemia occur.

 

Meysam Amiri : Please . Do Not Copy

Posted in time 11:12 PM by MA2 Fix link

ایمنی شناسی مبحث تست های سرولوژی

Sun 26 Dec 2010

بر اساس اصل اسلاید تدریسی دکتر رحیمی مقدم

Serology(Immunology)

•    To detect of antigen or antibody on the blood serum or fluids.
Serology
Serologic tests done by this methods:
•    Agglutination(CRP,RF)
•    Percipitation(Immunoelectrophoresis,RID)
•    Enzyme immunoassay(ELISA)
•    Radioimmunoassay(IRMA)
•    Fluorescent immunoassay
•    Chemilusent immunoassay 
CRP(C-Reactive protein)
•    Show inflammatory process as:                   1-Microbial(Bacterial,Viral,Protozeal)
   2-Immunological(Allergy,Autoimmune     diseases)
   3- Necrosis(Heart infarction,….)
   4- Trauma
   5-Others.  
Rheumatoid factor(RF or Latex)
•    In rheumatoid arthritis.
•    This antibody is IgM that is directed against the Fc portion of the IgG.
•    Rf is reactive in other chronic infections and other conditions also.

ASO
•    Antistreptolysin O
•    Antibody against streptococcus group A
•    Children             <350  Todd
•    Adult                  <250  Todd
Mono test
•    In infectious mononuclosis.
•    Ebstein-bar virus.
•    Hetrophil antibody.


VDRL(RPR)
•    Positive in syphilis(STD).
•    Primary,secondary and tertiary phases.
•    In positive cases,FTA-ABS is advised.
•    low titer positive is present in other conditions as pregnancy. 

Wright test
•    Positive in brucellosis
•    Wright test(Over 1/80)
•    2 ME(In acute phase)
•    Coomb’s wright(In chronic phase)

Widal test
 The term enteric fever or  typhoid fever is a communicable disease, found only  in man and includes both typhoid fever caused by S.Typhi(D) and paratyphoid fever caused by S.Paratyphi A, B and C . It is an acute generalized infection of the reticulo endothelial system, intestinal lymphoid tissue, and the gall bladder.

Widal test
•    Widal test measures titres of serum agglutinins against somatic (O) and flagellar (H) antigens which usually begin to appear during the 2nd week. In the absence of recent immunization, a high titre of antibody to O antigen > 1:80 is suggestive but not specific.

Widal Test
•    O antibodies appear on days 6-8 and H antibodies on days 10-12
Coomb’s test
•    Direct coomb’s:Show antibody on the RBC’s.

•    Indirect coomb’s:Show antiRBC’s in the blood serum.
Viral hepatitis
•    HBV: HBsAg-AntiHBs-AntiHBc-HBeAg- AntiHBeAg-PCR.
•    HCV:AntiHCV-RIBA(Recombinant immunoblot assay)-PCR-.
•    HAV:AntiHAV(IgM-IgG).

HIV
•    Screaning tests:
                             -Mixed HIV(1-2)-HIV p24
                              with ELISA
•    Test
                             -Western Blot
                             -PCR(In intermediate             
                              results in WB)
                             -Measurmentment of RNA
                             -Culture
Antibody against to infectious agents
•    Toxo Ab(IgG-IgM)
•    Rubella Ab(IgG-IgM)
•    CMV Ab(IgM-IgG)
•    HSV Ab(IgG-IgM)
•    Measles Ab(IgG-IgM)
•    Mumps Ab(IgG-IgM)
•    VZV Ab(IgG-IgM)
•    H.Pylori Ab(IgG-IgM-IgA)
Syphilis
•    Non specific tests(Syphilitic reaginic Ab):
-VDRL(Veneral disease research laboratory)
-RPR(Rapid plasma reagin)
-ART(Automated reagin test)
•    Specific tests(Specific treponemal Ab):
-FTA-ABS(Fluorescent treponema Ab Absorption test)
-TPI(Treponemapallidum immobilization test)
-MHA-TP(Microhemagglutination assay for TP)
Complement system
Complement Deficiencies and Disease
Classical Pathway
C1-inhibitor deficiency:
hereditary angioedema
Complement Deficiencies and Disease
Lectin Pathway
Complement Deficiencies and Disease
Alternative Pathway
Complement Deficiencies and Disease
Alternative Pathway cont.
Complement deficiency
•    Decreased of C3,C4 and CH50 in rheumatologic disease especially SLE show deposition of Ag-Ab complexes in tissues.


Posted in time 10:56 PM by MA2 Fix link

ایمنی شناسی مبحث آنتی بادی

Sun 26 Dec 2010

Antibody

Dr.Rahimi
Abrar Sorush Pc Soft
Lablator.webs.com
By Meysam Amiri
Antibody: History
Digestion of Antibody molecules
Antibody structure
ANTIBODY STRUCTURE


Immunoglobulin classes and subclasses
Binding site of antibodies
Paratope and epitopes interactions

Affinity and avidity
What Do Antibodies Recognize?
    Proteins (conformational determinants, denatured or proteolyzed determinants)
    Nucleic acids
    Polysaccharides
    Some lipids
    Small chemicals (haptens)Immunoglobulin classes
ANTIBODY FUNCTIONS
Immunoglobulin G  ( IgG)
    The IgG molecule consists of two  heavy chains and two  or two  light chains

    The most abundant class in serum

    The most antibody in the secondary response

IgG   Subclasses
     IgG1, IgG3, and IgG4 readily cross the placenta and play an important role in protecting the developing fetus.
 
    IgG3 is the most effective complement activator, followed by IgG1; IgG2 is less efficient, and IgG4 is not able to activate complement at all.

     IgG1 and IgG3 bind with high affinity to Fc receptors on phagocytic cells and thus mediate opsonization. IgG4 has an intermediate affinity for Fc receptors, and IgG2 has an extremely low affinity.

Immunoglobulin M  ( IgM)
    Monomeric IgM, with a molecular weight of 180,000, is expressed as membrane-bound antibody on B cells.
    IgM is secreted by plasma cells as a pentamer in which five monomer units are held together by disulfide bonds

    IgM is the first immunoglobulin class produced in a primary response to an antigen

    it is also the first immunoglobulin to be synthesized by the neonate.

    less IgM than IgG is required to neutralize viral infectivity. IgM is also more efficient than IgG at activating complement.

    IgM does not diffuse from vessels but it bind to receptors by J chain on secretory cells, which transport it to the mucosal surfaces.
Immunoglobulin A  ( IgA)
    It is the predominant immunoglobulin class in external secretions

    The daily production of secretory IgA is greater than that of any other immunoglobulin class.

    In serum, IgA1 exists primarily as a monomer, but polymeric forms (dimers, trimers, and some tetramers) are sometimes seen, all containing a J-chain polypeptide

    The IgA2 of external secretions, called secretory IgA, consists of a dimer or tetramer, a J-chain polypeptide, and a polypeptide chain called secretory component
Immunoglobulin E  ( IgE)
    IgE antibodies mediate the immediate hypersensitivity reactions that are responsible for the symptoms of hay fever, asthma, hives, and anaphylactic shock.

    The lowest concentration in serum
    The lowest half-time

    Without hinge


Immunoglobulin E ( IgE)
    IgE binds to Fc receptors on the membranes of blood basophils and tissue mast cells. Cross-linkage of receptorbound IgE molecules by antigen (allergen) induces basophils and mast cells to translocate their granules to the plasma membrane and release their contents to the extracellular environment, a process known as degranulation.
 
    As a result, a variety of pharmacologically active mediators are released and give rise to allergic manifestations


Immunoglobulin D  ( IgD)
    IgD, together with IgM, is the major membranebound immunoglobulin expressed by mature B cells, and its role in the physiology of B cells is under investigation.


    No biological effector function has been identified for IgD.


Antibodies

Antibody-Mediated Effector Functions

    Opsonization Is Promoted by Antibody
    Antibodies Activate Complement
    Antitoxin activity
Antibody-Dependent Cell-Mediated Cytotoxicity (ADCC) Kills Cells
Immunoglobulin Isotypes
  Definition - Antigenic determinants that characterize the classes and subclasses of heavy chains and types and subtypes of light chains
Immunoglobulin Allotypes
Immunoglobulin Idiotypes
 Definition - Unique antigenic determinants present on individual antibody molecules or on molecules of identical specificityPosted in time 10:32 PM by MA2 Fix link

ایمنی شناسی مبحث کمپلمانت

Sun 26 Dec 2010

بر اساس اصل اسلاید های تدریسی دکتر رحیمی مقدم

Complement: History
Discovered in 1894 by Bordet

It represents lytic activity of fresh serum

Its lytic activity is destroyed when heated at 56C for 30 min
Introduction
Complement refers to a complex set of 14 distinct serum proteins (nine components) that are involved in two separate pathways of activation.
Components numbered in order of discovery.
Sequence of activation is not in numerical order.
Components circulate in inactive precursor form, develop activity upon activation.
Complement proteins designated by “C” followed by numbers and letters.
Two major functions:
Promote the inflammatory response.
Alter biological membranes to cause direct cell lysis or enhanced susceptibility to phagocytosis. 
General Properties of Complement
Primary role is cell lysis.
Activity of complement destroyed by heating sera to 56 C for 30 minutes.
IgM and IgG are the only immunoglobulin capable of activating complement (classical pathway).
Complement activation can be initiated by complex polysaccharides or enzymes (alternative or properdin pathway).
Portions of the complement system contribute to chemotaxis, opsonization, immune adherence, anaphylatoxin formation, virus neutralization, and other physiologic functions
Sequential interaction of complement components
Cleavage of components generates a small fragment which is released, and a larger molecule which attaches to cell surface and continues in reaction sequence.
Sequence of activation referred to as a cascade reaction.
Pathways of complement activation

Classical Pathway –
C1: The Recognition Unit
C1 consists of 3 subunits: C1q, C1r, and C1s.
C1q molecule consists of a collagenous region with six globular head groups globe end serves as recognition unit
When antibody binds to antigen, binding sites for the globular head groups of C1q are exposed on the Fc region of the antibody.
Classical Pathway –
C1: The Recognition Unit
For C1q to initiate the cascade it must attach to at least 2 Fc fragments, requires at least 2 molecules of IgG or one molecule of IgM.
C1q binding causes C1r to enzymatically activate C1s.

Classical Pathway –
C1: The Recognition Unit
The Activation Unit (C4b2a3b)
C1s cleaves C4 into C4a and C4b
C1s cleaves C2 into C2a and C2b
C4b2a (C4b2b in some texts) is enzymatically active and can cleave many molecules of C3 into C3a and C3b.
Membrane Attack Unit
In the presence of C5b, molecules of C6, C7, C8 and a variable number of C9 molecules assemble themselves into aggregates.
This molecular complex causes a change in membrane permeability.
Exact cause of lysis unknown, one theory is change in lipid membrane causes exchange of ions and water molecules across membrane.
Cells can lyse without C9 but it’s slower.
Order of Activation in Classical Pathway
C1, C4, C2, C3, C5, C6, C7, C8, C9
Alternative Pathway
(Properdin Pathway)
Cleavage of C3 and activation of the remainder of the complement cascade occurs independently of antibody.
Triggers for the alternative pathway include
bacterial cell walls
 bacterial lipopolysaccharide
 fungal cell walls
 some virus infected cells
 and rabbit erythrocytes
Alternative Pathway
(Properdin Pathway)
Molecules of C3 undergo cleavage at continuous low level in normal plasma.
At least 4 serum proteins (factor B, factor D, properdin (P), and initiating factor (IF) function in this pathway.
C3b attaches to appropriate site (activating surface) which is actually a protective surface
Alternative Pathway
(Properdin Pathway)
Action by the 4 serum proteins on C3b proceeds to the C3 activator stage without participation of C1, C4 or C2.
Activation sequence:
C3, C5, C6, C7, C8, C9.
Regulation of the Complement Cascade
Modulating mechanisms are necessary to regulate complement activation and control production of biologically active split products
Regulation of the Complement Cascade
First means of control is extreme lability of activated complement
If activated complement does not combine within milliseconds the activity is lost or decreased.
Active fragments rapidly cleared from the body.
Regulation of the Complement Cascade
Second type of control involves specific control proteins
C1 inhibitor blocks activity of C1r and C1s.
Factor I in activator in the presence of certain cofactors inactivates C3b and C4b.
A number of proteins act to control membrane attack unit
Complement
Complement Functions
Opsonization and phagocytosis
Biological effects of C5a
Membrane Attack Unit
Lytic pathway:
insertion of lytic complex into cell membrane


Posted in time 7:10 PM by MA2 Fix link

خون شناسی بیماری های کم خونی

Thu 23 Dec 2010

بر اساس کتاب خون شناسی هنری - دیویدسون Dr.Nuriyan Professor Hematology Red Cell Disorders

  Anemia

Erythrocytosis Anemia: Definition Reference Value Of Anemia Gold Standard:Low total red blood cell mass Practical Standard:Low hemoglobin Concentration 6 month to four years Hb < 11 g/dL 5 to 9 years Hb < 11.5 g/dL 10 to 14 years Hb < 12 g/dL Adult Males Hb < 14 g/dL Adult Females Hb < 12 g/dL Pregnant Women Hb < 11 g/dL Pathophysiologic Classification  Decreased production  Nutritional  Marrow suppression  Marrow infiltration  Increased loss  Blood loss  Hemolytic  Immune  Non immune  Acquired:  Decreased production  Increased loss  Congenital:  Increased loss/Hemolytic General Clinical Manifestation Of Anemia  Symptoms  fatigue  dyspnea on exertion  Palpitation’angina  fainting’vertigo’headache  Signs  pallor of skin, nail beds’ buccal mucosa  Rapid bounding pulse’ Systolic murmurs Morphologic Classification  Microcytic  Normocytic  Macrocytic Red Cell Indices  Mean cell volume (MCV)  Mean cell Hb concentration (MCHC)  Red cell distribution width (RDW) Mean Cell Volume (Normal 80 ~ 100 fL)  Low MCV = Microcytic  Normal MCV = Normocytic  High MCV = Macrocytic Mean Cell Hemoglobin Concentration (Normal 32 ~ 36 g/dL)  Low MCHC = Hypochromic  Normal MCHC = Normochromic  High MCHC = Hyperchromic Red Cell Distribution Width (Normal 12 - 15%) High RDW = Anisocytosis Poikilocytosis Any morphologic abnormality in red cell shape Acquired RBC Disorders  Decreased Production:  Aplastic, Hypoplastic anemias  Deficiency anemias Iron, B12, Folate etc.  Lack of erythropoiesis - Kidney disease  Marrow disease, malignancy, radiation  Increased loss/destruction:  Blood loss anemias - parasites, bleeding  Hemolytic anemias - Autoimmune (cold & warm antibody) mechanical, drugs & toxins. Iron Deficiency Anemia  Most common cause of anemia.  Is very common in developing country especially in young girls and child bearing women.  Children between 6 to 24 months are very susceptible (milk anemia of infancy)  Almost all cases of iron deficiency anemia in adult males is due to chronic blood loss. Iron Metabolism  Two thirds of total body iron is in erythrocytes  Each milliliter of red cells contain 1 mg iron  Iron storage is in macrophage as water soluble ferritin and water insoluble hemosiderin  Stored iron is transported to the normoblasts by transferrin( B-globulin).  Each molecule of apotransferrin binds two atoms of iron  Transferrin binds to transferrin receptor on the cell membrane which internalized rapidly. Iron Metabolism  Absorption from duodenum.No excretory mechanism.  Recycling of iron in body(dead cells to new cells)  Requirement is 1mg/day in adult’ 2 mg/day in children.  10% of the 10 to 20 mg of dietary iron absorbs in duodenum  Iron absorption facilitate by lower PH in duodenum  Laboratory tests:  Serum iron:male 60~180 mg/dl-female:40~150 mg/dl  Serum iron binding capacity: 230~ 410 mg/dl  Serum ferritin:Male 20~250 and female 10-120 Mic/dl Iron Deficiency Anemia : Etiology  Blood loss  Acute bleeding,chronic blood loss parasites  Poor diet  Increased need  Pregnancy, children, juvenile  Worm infestation Iron Deficiency  Dietary  Approximately 85% of iron stores in newborn is in Hg  Infants have higher dietary requirement  rapid growth and expanding RBC mass  Rarely encountered before 4 months unless blood loss  Preterm infants are at higher risk of decreased iron stores and more rapid growth  in adolescents experiencing growth spurts  especially adolescent girls both due to rapid growth and menstrual bleeding Clinical Features of IDA  Anemia:  Pallor, Weakness, Lethargy  Breathlessness on exertion  Palpitation’ Heart failure  Edema  Iron Deficiency:  Angular cheilosis, Atrophic glossitis  Dysphagia , koilonychia, Atrophic gastritis. Iron Deficiency Anemia-Pathogenesis  Decreased Iron stores  Decreased Hb Synthesis  Delayed maturation of erythroblasts.  Decreased cell size (microcytes)  Decreased Hb content (hypochromia)  Decreased RBC number  Anemia. Iron Deficiency- Evaluation  MCV- Low (microcytosis)  Reticulocyte count- low  RDW:High  Iron: low  Ferritin: low  TIBC: high  FEP (free erythrocyte protoporphyin): high  Blood smear:hypochromia’microcytosis.  Bone marrow:Normoblastic hyperplasia with decreased sideroblasts(< 20%)  Mentzer index: MCV/RBC > 13.5 The anemia is at first normochromic,normocytic gradually becomes microcytic and finally microcytic , hypochromic Blood Film:Anisocytosis’Hypochromia Iron Deficiency Anemia Iron Deficiency Anemia Treatment  Blood transfusion in severe cases (Hg <4)  Also with respiratory or cardiac distress  PRBC’s infused SLOWLY not exceeding 3 ml/kg/hr  Rapid transfusion may result in CHF or hypervolemia  Consider Lasix prior to transfusion  Iron Supplementation  Oral Fe 3-6 mg/kg elemental iron bid-  Give with meals or juice (increased absorption)  Treat underlying cause  Nutrition counseling Anemia with Low MCV and Low Reticulocytes  Differential diagnosis  Iron deficiency  Sideroblastic anemia  Thalassemia trait  Anemia of chronic disease  Laboratory evaluation  Iron, iron-binding capacity, and ferritin  Blood smear - Target cells, stippling, etc.  Hb electrophoresis for Thalassemia  Bone marrow iron stores, ring sideroblasts Differential diagnosis between Iron deficiency anemia and minor thalassemia Iron Deficiency- follow up  Reticulocyte count raises within 7-10 days after treatment (increases earlier than Hb)  Hb may not return to normal until after two months  Further investigation if anemia persists Megaloblastic anemia - Etiology  Inadequate intake(Rare)  Defective production of intrinsic factor:  Pernicious anemia:Antiparietal antibodies (90%) Anti-intrinsic factor antibody( blocking and Binding type)  Congenital pernicious anemia due to lack or defective IF  Gastrectomy,Ileal resection  Inflammatory bowel disease  Malabsorption syndromes  Blind loop syndrome Pathogenesis of Megaloblastic Anemia  Decreased Vit B12 / Folate  Decreased DNA Synthesis and delayed maturation of nucleus due to intermitotic resting and a block early in mitosis  Increased cell size due to large cytoplasmic mass  Normal Hb content (Normochromia)  Decreased RBC numbers  Decreased WBC number (pancytopenia)  Anemia & Pancytopenia. Macrocytic Anemia Megaloblastic Anemia-Morphology  Peripheral Blood:Pancytopenia is the rule.  Elevated MCV(Above 100 fl)  Macroovalocyte,Severe poikilocytosis and anisocytosis, multiple Howell-Jolly bodies, basophilic stippling,and NRBCs show karyorrhexis effect.  Leukopenia’increased numbers of granulocytes lobes (five lobes over 5%-six and seven lobes)  Thrombocytopenia  Bone marrow:  Bone marrow is hyperplastic,The fat is replaced  Erythroid precursors is increased and myeloid/erythroid ratio is decreased.All lineage show megaloblastic changes Diagnosis of Cobalamin Deficiency  Therapeutic Trail: 10 Micg/day.  Serum Cobalamin Assay.  Reference value is 200 ~ 900 ng/L  Methylmalonic Acid and Homocysteine Assay.  Methylmalonic acid is isomerized by B12 to succinate’in B12 deficiency increased amount of homocystein is significant  Deoxyrubidine Suppression test  This measures the ability of marrow cells in vitro to utilize deoxyrubidine in DNA synthesis.The major source of thymidine for DNA is from deoxyrubidine. Folic Acid Deficiency  Inadequate Intake Of Folate  Dietary folate deficiency is common in tropics  Anemia will appear after 3~ 6 months.  Fresh milk contain adequate folate but heated milk’ powdered milk and gout’s milk do not  Defective Absorption Of Folate  Malabsorption Syndromes’Anticonvulcents,OCP.  Increased Requirement For Folate  Pregnancy,Rapid growth,Infections,Hemolytic states’ Liver disease’Alchoholism  Inadequate Utilization Of Folate  Folic acid antagonists:Methotrexate’Alcohole Therapy For Megaloblastic Anemia  Pernicious anemia is treated by intramuscular injection of 1000 Mg of B12 daily’1000 Mg twice weekly after two weeks.  In folate deficiency oral therapy is used as a dosage of 1 ~ 2 mg/day  The maximal reticulocyte response occurs in 5 ~ 7 days.  Within 2 ~ 4 days,the marrow appear normoblstic.  Granulocytic abnormalities return to normal more slowly, hypersegmented neutrophils disappear after 12 ~ 14 days Anemia of Chronic Disease  Anemia is due to chronic inflammation Cancer and autoimmune disease.  Second most common cause of anemia  Cytokines prevent iron release from macrophages and also prevent hematopoiesis  Anemia is normocytic or microcytic.  Diagnostic tests in serum: High ferritin, Low iron, Low transferrin Impaired Production:Anemia Of Chronic Disease  Anemia is usually normocytic and normochromic but occasionally microcytic and hypochromic.  Marrow is normocellular or minimally hypocellular.  Serum iron is characteristically low. TIBC is decreased.  Sideroblasts are decreased’Storage iron is normal.  Erythropoietin level is above normal.  Pathogenesis:Presence of high levels of cytokines ( TNE-a ~ IL-1 ~ IFN-a) resulted to decreased red cell survival’altered iron metabolism’direct inhibition of hematopoiesis by inhibition of BFU-E & CFU-E , and decreased erythropoietin secretion. Impaired Production:Anemia Of Renal Insufficiency  The correlation between anemia and elevated BUN is positive’when creatinine clearance falls below 20ml/min HCT is below 30%Decreased production of erythropoietin.  Inhibitors of Erythropoies  is (PTH and Spermin).  Extracorpuscular Hemolysis:Both due to factors in uremic serum(resulted to Echinocyte,Spiculated RBCs) or change in red cell membrane ATPase.  Bleeding:Both due to thrombocytopenia or platelet dysfunction.  Folic acid deficiency in patients in a dialysis program. Blood Film:Burr Cells Chronic Renal Failure Blood Film:Basophilic Stippling Impaired Production:Anemia In Liver Disease  The anemia is of unknown origin.  The anemia is normocytic or macrocytic’ frequently with target cells’especially in obstructive jundice.  Red cells have increased surface membrane with increased cholesterol and lecithin contant.  Marrow is hypercellular and macronormoblastic without response to B12 or folic acid.  Small proportion of patient with cirrhosis have a hemolytic anemia associated with “Spur Cells”.  Spur Cells are secondary to lipid abnormalities in plasma are prone to destruction in the spleen. Blood Film:Target Cell Chronic Liver Disease Blood Film:Stomatocytosis Severe Liver Disease Blood Film:Acanthocytosis Impaired Production:Anemia In Endocrine Disease  Hypothyroidism:  Normochromic,normocytic to macrocytic anemia due to smaller tissue oxygen requirement resulted to reduced erythropoietin secretion.  Adrenal Cortical Hormone deficiency:  Mild to moderate normocytic normochromic anemia with an unknown etiology.  Deficient Testosterone Secretion:  Decreased red cell production of 1 ~ 2 g Hb/dL due to the effect of androgens on erythropoietin secretion.  Pituitary Deficiency:  Anemia is due to loss of growth hormone. Anemia Associated With Bone Marrow Infiltration (Myelophthisic Anemia)  This anemia is associated with marrow involvement by metastatic carcinoma’multiple myeloma’ leukemia’ lymphoma and storage disease.  Anemia is charactristic leukoerythroblastic anemia.  Anemia is normocytic and normochromic of varying severity with increased reticulocytes and with presence of normoblasts of any stages.  Leukocyte count is reduced or normal(occasionally high) immature neutrophils,even myeloblasts may be found.  Differential dignosis from MMM is by clinic.In MMM splenomegaly and hepatomegaly is the rule. Aplastic Anemia  Clinical Features:  Profound pancytopenia with an acute fulminating course and a rapid progression to death is common feature.  Bleeding ,and less commonly infection are presentation.  As a rule splenomegaly and lymphadenopathy are absent.  Disorder may have an insidious onset and a chronic course.  Etiology:  In approximately 70% Of cases any specific etiologic agent was not found, such cases are considered idiopathic.  11% ~ 20% of cases are due to drugs and chemical agents.  Infectious hepatitis account for 2% ~ 9% of cases. Aplastic Anemia Associated With Chemical Or Physical Agents  Toxic Aplastic Anemias:  Mustard compounds,Benzene,Busulfan,Urethane  Ionizing Radiation:  Erythroid cells are most sensitive’granulocyte have intermediate sensitivity’megakaryocyte are the least sensitive .Stromal cells are insensitive.  After acute exposure’reticulocyte count falls’but the red cell decline slowly because of their long survival.  A fall in lymphocytes occur after the first day.  Hypersensitive Aplastic Anemia:  A large number of drugs produce marrow damage after single or repeated exposure’antibiotics(Chloramphenicol)’anticonvulsants(mephenytoin)’ analgesics(phenylbutazone)’antithyroid(Cabimazole)’insecticids’etc. Aplastic Anemia And Other Disease  Infection:  Viral infections are frequently associated with marrow suppression.  0.07% of patient with HBV and 2% of Non-A,Non-B infection.  Patients are males and under 20’with a grave prognosis.  Mechanism of disease is due to direct toxicity or immune mediated  Paroxysmal Nocturnal Hemoglobinuria.  Pregnancy.  Thymoma:  Although thymomas are usually associated with pure red cell aplasi in 10%~15% of cases pancytopenia is seen  Immunologic disease:  Aplastic anemia is seen in 10% of eosinophilic fasciitis.  In SLE and rheumatoid arthritis. Constitutional Aplastic Anemia  Constitutional aplastic anemia designate to genetic predisposition to chronic bone marrow failure.  Fanconi’s Anemia:  Pancytopenia (Usually become obvious by eight years) with hypocellular marrow’increased level of fetal hemoglobin also developmental anomalies such as hyperpigmentation’ short stature’hypogonadism and aplasia of radius.  Risk of leukemia is high and median survival is 19 years.  Familial Aplastic Anemia  Patients have pancytopenia and hypocellular marrow without major developmental anomalies. Pure Red Cell Aplasia  Transitory Arrest Of Erythropoiesis:  Occur during the course of a hemolytic anemia which often preceded by parvovirus B19 infection which inhibits CFU-E.  Transient Erythroblastopenia of Childhood:  TEC occurs in healthy children between 1~3 years of age.  Congenital Red Cell Aplasia(Diamond-Blackfan Anemia):  A rare constitutional red cell aplasia appear in the first year of life due to defects in erythroid-commited progenitor cells.  Aquired Pure Red Cell Aplasia:  Most of these anemias appear to be part of a spectrum of autoimmune cytopenia.Half of the cases have thymoma. Hemolytic Anemias  A:Intrinsic abnormalities:  Red cell membrane disorders  Red cell enzyme deficiency  Disorders of hemoglobin synthesis  B:Extrinsic abnormalities:  Antibody mediated  Mechanical trauma  Infections  Chemical injury  Hypersplenism Hemolytic Anemias Immune lysis Warm and Cold Antibodies Mechanical Damage  Microangiopathy (DIC), Prosthesis, Trauma(march) Hereditary Defects  Membrane defect, Hb abnormalities, Enzyme defect Infection induced  Clostridia, malaria, septicemia Clinical Features:  Pallor  Mild and usually mucosal  Jaundice  Mild and usually fluctuating  Splenomegaly  Pigment gall stones  Crisis  Aplastic, Hemolytic,Vascular  Ankle ulcers CBC Analyzer Report Evaluation of Hemolytic Anemia  Red blood cell survival assay  By C51 25 to 32 days instead of 60 days  Plasma Hemoglobin assay  Normal value is 0.5 to 5 mg/dl  Serum LDH  Hemoglobinemia’Hemoglobinuria’Hemosiderinuria  Serum billirubin  Bone marrow biopsy  Peripheral blood smear  Reticulocyte Count Congenital RBC Disorders  Membrane Disorders:  Spherocytosis, Elliptocytosis  Hemoglobin Disorders:  Hemoglobinopathies - Sickle cell, HbC.  Thalassemia Syndromes - , ,   Enzyme disorders:  G6PD, PK deficiency Hereditary Spherocytosis  Anemia ‘Splenomegalia’ Jundice  75% cases are autosomal dominant’remaining are autosomal recessive  Deficiency of spectrin is the most common abnormality  Spectrin deficiency lead to reduced membrane stability  Spherocyte are trapped in the spleen  Spherocytosis is distinctive but is not pathognomonic  Moderate spelenomegalia  MCH is elevated in most cases  Hemolytic and Aplastic crisis Hereditory Spherocytosis  1-Osmotic Fragility Test  2-Autohemolysis Test Hereditary Eliptocytosis  Autosomal Dominant  Is due to loss or lack of Spectrin and decreasing of glycophorine C  Variants:  Hereditary(autosomal recessive) piropoeikilocytosis with rod shape eliptocytes’severe hemolytic anemia’ microcytosis and red blood cell fragmentation.  Spherocytic hereditary eliptocytosis: both spherocytes and eliptocytes’mild anemia’splenomegalia  Far east ovalocytosis: mild hemolysis’  Hereditary stomatocytosis: lack of stomatin’ mild anemia’ increased intrance Na and K (H2O)to red cell Paroxismal Nocturnal Hemoglobinuria  Is a rare disease  Clonal Stem cell disease  Intravascular red cell hemolytic by complement  Red blood cells are more sensitive to hemolysis  Decreased amount of anti-complement proteins  Loss or lack of glycosyl-phosphatidyl-inositol in plasma membrane of red cells Paroxismal Nocturnal Hemoglobinuria  Intravascular hemolysis with or without heglobinuria but with persistent hemosiderinuria  Infection’surgery’ blood transfusion and exercise may cause hemolysis.  Neutropenia and thrombocytopenia may be seen  Erythroid hyperplasia in bone marrow  Crisis of bone marrow hypoplasia or aplasia  Direct antiglobulin test is negative  Thrombosis is the most common cause of death  Hemolysis sucrose test:  Sucrose increase affinity of complement system to RBCs membrane  Ham test (Aciditic serum test):  Acidic serum active complement from alternative pass way Erytrocyte metabolism  RBCs have no mitochondria so have no oxidative phosphorylation  Glucose uptake is not insulin dependent in RBCs  ATP production is by glycolytic pathway in 90% and 10 % by pentose phosphate shant  G6PD and 6-phosphogluconate produce NADPH  NADPH reduces glutathione which conserve Hb form oxidation  Oxidized Hemoglobin chains precipitate as Heins body in RBC wall and cause suseptibility to lysis G6PD Deficiency  Recessive X-linked trait  G6PD reduces NADP to NADPH  Acute intravascular hemolysis 2-3 days after exposure of individuals to oxidants  Enzyme activity in reticulocytes is four times more than of old RBCs  G6pd also cause episodic intravascular hemolysis  In G6PD hemoglobin become denatured and precipitate as Heinz bodies G6PD deficiency Assay  Heins bodies (methyl Violet staining)  Cyanide ascorbate test:  Washed RBCs are incubate by ascorbate cyanide and natrium cyanide which produces H2O2  The test is positive in G6PD’ PK’ PNH  Fluorescent spot test  NADP is not fluorescent but NADPH is fluorescent  Quantitative G6PD assay Pyrovate Kinase Defeciency  The most common enzyme defeciency of Embden-Mirhoff pathway  Is an autosomal recessive disease  RBCs contain high level of 2.3DPG because of glycolyse pathway blockage  Mild to moderate hemolytic anemia with splenomegaly  No heins bodies  Flourcent Spot test: Lack of NADPH flourcens  Quantitative PK assay Normal Hemoglobins  HbA(α2 β2 ):  Main Hb of adults’at birth is 15-40% of total Hb. Is an elliptoid molecule with four Heme molecule in surface.  HbF(α2γ2 ):  Fetal hemoglobin  High affinity to O2 because low affinity to 2.3DPG’  Two type of HbF Gδ and Aδ  HbF is < 8% in 6 month, < 2% after 2 years.  Increased amount of HbF is seen in Thalassemia’ HPFH, megaloblastic anemia, Aplastic anemia and PNH, leukemias , hidatidiform mole(high level of HbF is seen in CML, Fanconi’s anemia, erythroleukemia up to 30-50%) Normal Hemoglobins  HbA2(α2δ2 ):  1.5 to 3.5 % of normal adult hemoglobin  Increased amount of HbA2 is seen in B-thalasemia up to 6%  Increased amount of HbA2 is seen in hyperthyroidism and megaloblastic anemia’sickle cell trait up to 4.5%  In iron defeciency anemia and α-thalasemia HbA2 decreased  HbA2 increase gradually in the first year of age so in diagnosis of minor B- thalasemia is not valuable  Embryonal Hemoglobins:  Hb Gower-1: (ζ2 ε2)  Hb Gower-2: (α2 ε2)  Hb portland: (ζ2 δ2) Laboratory evaluation of hemoglubins  CBC with cell counter  HPLC  HbA’ HbA2’ HbF’ HbA1C  Hb Electrophoresis  A2’A’C’S’F  Fast Hb: H’I’N’Bart’s J;K  Isoelecteric focusing  Act similar to HPLC  HbF alkaline denaturing test  Acid washing slide for F cells  Microcolumn test for A2  Metabisulfate slide test  Sickle solubility test  DNA analysis by PCR Sickle Cell Disease  Sickle cell anemia’s are hereditary hemoglobinopathy charactrized by production of defective hemoglobin  Point mutation (Subsituation of valin by glutamic acid)  In sickle cell trait the hemoglobin is HbS (α2 βS2 )  In sickle cell anemia the hemoglobin is HbS (α2 SS2 )  Hbs molecule undergo aggregation and polymerization after deoxygenation  Sickle cell trait are asymptomatic but homozygous HbS individuals are symptomatic  HbF inhibits polymerization of HbS  Intracellular dehydration facilitate sickeling  Sickeling cause vascular obstruction Sickle Cell trait (HbAS)  Prevalence is 8% in USA  No clinical symptoms  Resistance to falciparum malaria  Slight target cell in smear  RBC count and RBC indexes are normal  Sickle solubility test is positive  HbA 60%’ Hbs 40%’ HbF and HbA2 normal Sickle Cell Disease  Severe chronic hemolytic aemia  Hbs molecule undergo aggregation and polymerization after deoxygenation  Hand-foot syndrome( dactylitis) in Childs under 4 years of age  In spleen: Sequestration crisis’ Functional asplenia’ penuomococcal and salmonella infections  Vaso-occlusive disease crisis  Acute chest syndrome  Aplastic crisis specially with B19  Neutropenia’thrombocytopenia’High retic count’ polychromasia  No HbA’ HbS 80%’ HbF up to 20%’ HbA2 4.5% Other Hemoglobinopathies  Hb SC hemoglobinopathy  Mild hemolytic anemia’ splenomegalia’ excersional dyspnea’ thromboembolic events specially in pregnancy  Hb B/S thalasemia:  No HbA’ HbS 75-90%’ HbF 5-20%’ HbA2 4-6%  Decreased MCV and MCH  Clinically is similar to sickle cell anemia except splenomegalia which is seen from childhood to adults  Hb -α/SS:  Low MCV& MCH’ mild anemia’ vaso-occlusive disease  Hb SD – Arabic HbO/S Other Hemoglobinopathies  Hemoglobin C disease  Is due to (β 6 glu  lys)’ Anemia without splenomegalia  Many target cell’ Biphasic osmotic fragility test  Hb BO/C  In Mediterranean’ moderate hemolytic anemia.  Hb B+/C  Mild anemia similar to thalassemia trait  Hb D  B121 glu gln’ no hemolysis’ normal RBC indexes’ HbD95%  Hb G Philadelphia  Is due to( 68 asn  lys)’ have no clinical and hematological sign  HbE  The most frequent variant in the world  Is due to (B 26 glu  lys)  Both trait and HbE disease have no anemia and RBCs are normal Thalassemia  Definition  inherited anemia caused by decreased synthetic rate of hemoglobin  or  chains  Classification  Alpha Thalassemia  Beta Thalassemia Beta-Thalassemia  Three levels of clinical severity  Thalassemia minor (trait): Assymptomatic with mild hypochromic anemia  Thalassemia intermedia Mild to moderate anemia, not transfusion dependent  Thalassemia major Severe anemia (Hb 3-4), present in first two years of age with pallor, lethargy and hepatosplenomegaly Beta Thalassemia Clinical Features  Heterozygous  mild anemia  Homozygous  severe anemia in infancy  facial and cranial bone enlargement  splenomegaly  secondary hemochromatosis Anemia with Low MCV and Low Reticulocytes  Differential diagnosis  Iron deficiency  Sideroblastic anemia  Thalassemia trait  Anemia of chronic disease  Laboratory evaluation  Iron, iron-binding capacity, and ferritin  Blood smear - Target cells, stippling, etc.  Hb electrophoresis for Thalassemia  Bone marrow iron stores, ring sideroblasts Differential diagnosis between Iron deficiency anemia and minor thalassemia Beta Thalassemia  Pathogenesis  point mutations in 1 or 2 beta genes  decreased hemoglobin production  hemolysis of red cells in marrow and blood Thalassemia Syndromes  Definition:  Thalassemia is a genetic lesion leading to decrease synthesis of a- or B-globin chain of Hb  Variants:  B0-thalassemia and B+-thalassemia Evaluation  Low MCV (<75)  Increased RBC mass (sometimes)  RDW is <15% in trait and is >15% in patients  Normal reticulocyte count(trait) or high (syndrome)  Normal RDW in traits versus increased in patients Ferritin is normal to increased in traits  Ferritin is very high in patient who are treated by Packed cell transfusions  Mentzer index: MCV/RBC mass < 13.5  Patient and parents should be evaluate for HbA2 Alpha Thalassemia  Four clinical classifications  One gene mutation: silent carriers(normal Hb)  Two gene mutation: trait  mild microcytic anemia  Three gene mutation (Hg H disease)  Mod to severe anemia ‘ Gamma chains in neonates  Hb range from 3 to 4 g/dl ‘ Hemolytic episodes  Four gene mutation  Hydrops fetalis - Produce alpha globin in utero  Develop CHF, Severe anemia, Stillborn Acquired hemolysis with extrinsic factors  Chemical agents:  Hemolytic agents for normal RBCs: Distilled water plumb’ others  Hemolytic agents for abnormal RBCs: Oxidant in G6PD’  Physical agents:  Heat  Traumatic hemolysis  Cardiac valvular disease & prostheses Microangiopathic Thrombotic Anemia  Small vascular obstructive lesion  Systemic or renal platelet aggregation  Fragmentation of RBCs (schistocyte)  Idiopathic’ Mitomycin C’ Malignancy’ Graft’ Malignancy’ Pregnancy’ Collagen vascular disease  TTP for adult  HUS for childrens Hemolytic Uremic Syndrome  Children below 2 years  After diarrhea (shigella’ verotoxin E.Coli)  Attachment of toxin to endothelium of glomerules  Focal necrotic and thrombotic glomerulonephritis  Hemolytic anemia’ thrombocytopenia’ Uremia  Death rate is 50% of pateint Thrombotic Thrombocytopenic Purpura  More common in third decade  More common in women  Lack or decreased vWF cleaving protease cause production of very large vWF molecule cause platelet aggregation  Anti-endothelial cell antibodies and anti CD36  Hemolytic anemia’ neurologic disturbances’ Thrombocytopenia’ fever’ renal disease  Endothelial cell proliferation with hyalin clot formation Eclampsia and Pre-eclampsia  Microangiopathic disorder  In 40% of patient with eclampsia HELP syndrome is seen  HELP syndrome:  Hemolysis  Low platelet count(thrombocytopenia)  Elevated liver enzyme Infectious Agents  Malaria  Oroya fever: Barthonella baciliformis  Babesiosis  Viral induced hemolytic anemia Auto-immune Hemolytic Anemia  Up to 30 in 1000,000 population  Cause of autoantibody formation is unknown  Cold antibodies are sometimes produce after mycoplasma infections (anti-I and anti-i)  Auto antibodies after lymphoproliferative disorders or after autoimmune disease  Warm antibodies have high affinity at 370 C react with IgG and RBCs destroyed in spleen  Cold antibodies have high affinity at 40 C react with IgM and RBCs are destroyed in veins by complement fixation  7% 0f patient have both (warm and cold) pattern Warm antibody associated AIHA  Is slightly more in women  Pregnant women are susceptible four times  Normoblastic hyperplasia in bone marrow  Mild to moderate anemia’Reticulocytosis’ polychromasia  Increases in serum billirubin and LDH with decreased serum haptoglobulins.  Autoantibodies against RH system or even U’ kell; JK  Antibodies are of IgG type (IgG1 and IgG3 subtype)  Direct and indirect antiglobulin test is positive Cold Agglutinin Disease  Cause 20% of AIHA  Common in over 50 and is common in women  Is associated with lymphoproliferative disease and infections(mycoplasma’ infectious mononucleosis)  Acrocyanosis and Raynoud’s phenomena  Anitibodies are of IgM type and against I or i antigen  Anemia’spherocytosis’ polychromasia with marked RBCs agglutination Paroxismal Cold Hemoglobinuria  Hemoglobinuria’ fever’ chills’ pain in flanks after exposure to cold weather  Acute form after viral infection  Chronic form after syphilis  An IgG type immunoglobulin which fixes complement to red cells in 40 C resulted to RBCs lysis in 25-370 C (Donnat-Landestiner) Hemolytic disease of Newborn  Caused by fetal RBCs lysis by mother antibodies  Fetal mother ABO or Rh incompatibility  Prior immunization in mother by Rh system  About 1 ml of fetal blood inter to blood of mother in labor or abortion but sometimes its reach to 30 ml  IgG type anti-A and anti-B produce in mother spontaneously  ABO incompatibility occur in 15% of group O mothers but HDN occur only in 3% of newborns  Rh related HDN cause jaundice’ hepatosplenomegalia’ kernicterus and even hydrops fetalis.  Peripheral blood show NRBCs even normoblasts  Antiglobulin tests are positive  ABO related HDN is milder from Rh incompatibility Erythrocytosis (polycytemia)  When Hb and HCT is increased but total RBCs mass is normal the condition called erythrocytosis or relative polycytemia  Relative polycytemia  Deminished plasma volume( dehydration)  Spurious polycytemia (Gaisbock syndrome) which are ( hypertensive’over-weight) males with top normal physiologic range of RBCs and HCT. Absolute Polycytemia  Polycytemia with increased erythropoietin production due to hypoxia:  Hypoxia’ high altitude’ pulmonary disease’ Heart disease  High oxygen affinity hemoglobinopathies  Increased erythropoietin production:  Wilms tumor’ renal cell carcinoma’ cerebellar hemangioma  Localized hypoxia: polycystic kidney ’renal artey stenosis  Genetic polycytemia:  AD-Primary familial congenital polycythemia  Chuvash polycytemia(AR- mutated VHL gene) Polycytemia Vera  Definition:  Charctrized by excessive production of:Erythroid with granulocytic and megakaryocytic elements in the marrow (Panmyelosis).Urine Erythropoietin excretion is decreased.  Clinical features:  Usually it begins in middle ages.  PCV is slightly more frequent in men.  Ruddy cyanosis’Splenomegalia(2/3 of patient)’Thrombotic phemomen as myocardial infarction’cerebral thrombosis’ and hemorrhagic phenomen especially as gastrointestinal bleeding. Polycytemia Vera  Bone Marrow:  Marrow is hypercellular with pan myelosis’Reticulin is increased’Storage iron is decreased.  Peripheral Blood:  RBC count is over 6 mil/Micl~Hb is 18 to 24 g/dl~ MCV’ MCH’ MCHC and RDW are normal.ESR is reduced.Blood viscosity is high.Platelet count is high up to 1000.000/Micl’ Platelet function is abnormal’Moderate leukocytosis up to 30.000/Micl with marked elevated neutrophil alkaline phosphatase.Hyperuricemia’high serum transcobalamins ’ increased serum colony-stimulating activity(GM-CSF).  Normal arterial oxygen saturation. Polycythemia Vera  Diagnosis  1- Increased total erythrocyte volume(> 36ml/kg)  2-Normal arterail oxygen saturation  3-Either splenomegaly or two of the followings: Thrombocytosis’leukocytosis’increased neutrophilic alkaline phosphatase’increased serum B12  Prognosis:  PV is a chronic disease’patients usually live 10-20 years under good control or therapy by chemotherapy.  Progressive anemia’myelofibrosis and myeloid metaplasia and acute leukemia(especially after chlorambucil) are common complications. RBCs and plasma volume detection test  Cr51  EV(ml) = I (cpm/ml)/ C (cpm/ml)  Normal erythrocytes volume:  Male: 20-36 ml/kg  Female: 19-31ml/Kg  Normal plasma volume:  Male: 25-43 ml/kg  Female: 28-45 ml/Kg


Posted in time 9:3 PM by MA2 Fix link

روزشمار علوم پزشکی جهان

Thu 23 Dec 2010
روزشمار ویژه نیمه اول ماه ژانویه January Medicin Occurrences در چنين روزي در سال 1896 “ويلهلم رونتگن” فيزيکدان آلماني، کشف اشعه ايکس را اعلام کرد. رونتگن”، در جريان يک آزمايش ، اشعه ايکس را در سال 1895 کشف کرد. وي در حالي که با يک لوله بدون پنجره آزمايشي را انجام مي داد ، متوجه شد که بلورهاي نزديک لوله درخشيدند . وي، از آنجا که مي دانست اشعه اي به نام “کاتدي” که قبلا کشف شده بود ، از شيشه عبور نمي کند و اين درخشش ، نمي تواند اشعه کاتدي باشد ، به اين نتيجه رسيد که اين درخشش بايد يک نوع اشعه جديد باشد. رونتگن نام اين اشعه نامريي را که از نور و اشعه ديگر بسيار متفاوت بود و قابل تشريح هم نبود ، اشعه ايکس به معناي “اشعه مجهول” گذاشت. بعدها دانشمندان نام رونتگن را بر اين اشعه نامريي گذاشتند و اکنون نيز بسياري از دانشمندان از نام اشعه رونتگن بجاي اشعه ايکس استفاده مي کنند.کشف اشعه ايکس توسط رونتگن امکان راديوگرافي را براي پزشکان فراهم کرد و نخستين راديوگرافي از انسان هم توسط خانم “برثا” همسر رونتگن در روز 22 دسامبر سال 1895 انجام شد. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ همچنين در چنين روزي در سال 1944 وجود DNA به عنوان عامل وراثتي در يک ويروس گزارش شد. در يکم ژانويه سال 1966 هم براي نخستين بار درج هشدار روي پاکت سيگار مبني بر خطرناک بودن آن براي سلامتي، اجباري شد. در چنين روزي در سال 1920 “آيزاک آسيموف” بيوشيمدان و نويسنده آمريکايي روسي الاصل در پتروويچي روسيه به دنياآمد. او همراه خانواده اش در سه سالگي به نيويورک مهاجرت کرد و در 15 سالگي وارد دانشگاه کلمبيا شد. آسيموف، در 18 سالگي نخستين کتابش را با نام “داستان هاي باورنکردني” منتشر کرد. تعداد کتاب هاي وي که هدف از آنها آشنايي عموم مردم با علم بود تا 21 سالگي به 31 جلد و تا زمان مرگش به بيش از 500 جلد رسيد. آسيموف که PhD بيوشيمي داشت از سال 1949 استاد بيوشيمي دانشکده پزشکي دانشگاه بوستون بود. در چنين روزي در سال 1967 “رجينالد کروندال پانت” ژنتيکدان انگليسي و از جمله پيشگامان تلفيق ژنتيک با آمار درگذشت. وي به همراه بيولوژيست انگليسي “ويليام بيتسون” کاشف دو اصل مهم ارتباط ژنتيک وتعامل ژن ها بشمار مي آيد. پانت همچنين مربع پانت که براي تعيين تعداد، انواع و احتمالات ترکيبات ژني به کار مي رود را ابداع کرد. هم اکنون مي توان با کمک مربع پانت ، فراواني ژنوتيپ هاي نسل بعد را محاسبه کرد به عنوان مثال فرض کنيد لقاح، تصادفي باشد يعني اينکه همه ي گامت ها شانس يکساني براي لقاح داشته باشند.در اين صورت مي توان از جدول پانت براي محاسبه فراواني ژنوتيپ ها در نسل آينده استفاده کرد. البته بين اين جدول پانت و جدول پانتي که در آميز هاي ژنتيک مندلي استفاده مي شود يک تفاوت عمده وجود دارد و آن اين است که در جدول پانت اسپرم ها و تخمکها متعلق به جمعيت اند نه فرد، اما در جدول پانت ژنتيک مندلي ، اسپرم ها و تخمک ها متعلق به فردند نه جمعيت. در چنين روزي در سال 1809 “لوييس بريل” مخترع خط بريل در شهر کوچکي در حومه شهر پاريس به دنيا آمد. بريل در سن سه سالگي به علت تصادف با يک اسب درشکه ابتدا چشم چپش را از دست داد و سپس به کلي نابينا شد. وي در سال 1822 زمانيکه 13 ساله بود با يک سرباز به نام “کارل باربير” در مدرسه آشنا شد. آن سرباز روش “نوشتن درشب” را ابداع کرد که توسط ضربه هايي هرکدام با معني خاصي بود.اين روش از روش لمس حروف ساده تر بود اما کامل نبود.اين ديدار جرقه اي در ذهن لوئيس زد و به فکر ابداع خطي افتاد که حروفش نقطه هايي برجسته داشت تا نابينايان با لمس کردن نقطه هاي برجسته بر روي کاغذ به راحتي بخوانند. بريل بر روي حروف نقطه اي برجسته شروع به کار کرد تا توانست حروف امروزي معروف به بريل را ابداع کند و کدهايي رابراي رياضيات و موسيقي ترتيب دهد تا نابينايان به راحتي بتوانند موسيقي بياموزند و بنوازند. در سال 1827 بريل 18 ساله اولين کتابش را به چاپ رساند. البته سيستم و خط ابداعي اين نابيناي جوان به سرعت مورد قبول و پذيرش همگان واقع نشد و آموزش اين خط در مدارس بي ارزش و مسخره نشان داده شد. در همين حال بريل اميدخود را از دست نداد و به طور پنهاني به دوستان نابينايش خط ابداعي خود را آموزش مي داد. بريل شروع به نوشتن کتاب هايي به زبان کودکانه به خط خود کرد وبه اين ترتيب خط بريل را ميان کودکان نابينا رواج داد.او با سعي وتلاش توانست معلم مدرسه نابينايان شود و به تدريس و آموزش خط خود بپردازد.کم کم خط بريل ميان نابينايان گسترش يافت.يادگيري اين خط بسيار راحت و ساده بود و به ويژه کودکان به سرعت اين خط را ياد گرفته و گويا که بينا شده باشند مي توانستند کتاب بخوانند. لوئيس بريل به همراه دوستانش موسسه ملي نابينايان پاريس را بنيان نهاد و به آموزش خط خود براي نابينايان پرداخت. امامرگ امانش نداد. وي در ششم ژانويه سال 1852 در سن 43 سالگي بر اثر بيماري (توبرکوليس) چشم از جهان فروبست. خط بريل تا به امروز مورداستفاده نابينايان در سراسر جهان قرار گرفته است. يک قرن بعد از مرگ لوئيس يعني در سال ، 1952 جسد وي را که در دهکده اش دفن شده بود به پانتئون آرامگاه بزرگان و دانشمندان فرانسه انتقال دادند و هر سال در سال مرگ وي مراسم باشکوهي در مزار وي برگزار مي شود. در چنين روزي در سال 1874 جوزف ارلانگر ، فيزيولوژيست آمريکايي متولد شد. او کشف کرد که فيبرهاي عصبي مختلف درون يک عصب کارکردهاي مختلفي دارند. ارلانگر و همکارش هربرت گاسر به خاطر تقويت و ثبت پتانسيل عمل عصبي به وسيله اوسيلوسکوپ با اشعه کاتدي ، در سال 1944 برنده جايزه نوبل فيزيولوژي و پزشکي شدند. ارلانگر کشفيات مهمي در زمينه فيزيولوژي قلب ، اعصاب و شوک انجام داد . ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ 5 ژانويه 2004 نورمان جرج هيتلي دانشمند انگليسي که در سال 1941 روشي براي توليد انبوه و ارزان قيمت پني سيلين ابداع کرد ، درگذشت. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ 5 ژانويه 1908 بارون ژوزف فون مرينگ، فيزيولوژيست و فارماکولوژيست آلماني درگذشت. او به همراه اسکار مينکوفسکي ، کشف کردند که برداشتن پانکراس سگ باعث ايجاد ديابت ميشود . 6 ژانويه 1714 ، پرسيوال پات ريا، جراح انگليسي و تشريح کننده سل ستون مهره ها (بيماري پات) و شکستگي پات ( شکستگي انتهاي پاييني فيبولا با آسيب به مفصل پاييني تيبيا ) متولد شد. پات نخستين کسي بود که علت علمي براي يک سرطان پيشنهاد کرد( بروز بالاي سرطان اسکروتوم به خاطر مواجهه طولاني مدت با دوده در دودکش پاک کن ها ). ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ 6 ژانويه 1944 رولف ام.زينکر ناگل، ايمونولوژيست و پاتولوژيست سوييسي ، متولد شد . او و همکارانش پيتردوهرتي به خاطر درک چگونگي شناسايي دوست و دشمن توسط دستگاه ايمني و نقش تيموس در تکامل اين دستگاه،برنده جايزه نوبل فيزيولوژي و پزشکي در سال 1996شدند. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ 6 ژانويه 1971 شيميدانان در دانشگاه برکلي براي اولين بار موفق به توليد صناعي هورمون رشد شدند . هورمون رشد يکي از هورمونهاي هيپوفيز قدامي است.اين هورمون به طور طبيعي در بدن ساخته ميشود، ولي با افزايش سن از ترشح آن کاسته ميشود. در کشورهايي مثل آمريکا اين هورمون ، غيرمجاز و دوپينگ شناخته نمي شود و جزء داروهاي مفيد مي باشد و در حالت اغراق آميز از ان با عنوان ” اکسير جواني” ياد مي شود، چون دراستفاده افراد پير ، بدن مجددا شروع به عضله سازي مي کند . البته بدنسازان در سطح پيشرفته و در دوران تفکيک عضلاني از اين هورمون استفاده مي کنند، چون اين هورمون علاوه بر عضله سازي خاصيت چربي سوزي هم دارد. به هر حال استفاده از آن توسط افراد مبتدي و افرادي که زير 18 سال سن دارند، توصيه نشده، چون موجب اختلال در رشد طبيعي بدن مي شود و در افراد بالغ هم احتمال رشد عرضي استخوان ها وجود دارد. 7 ژانويه 1912 سوفيا لوييزا جکس-بليک، پزشک انگليسي در گذشت. در نتيجه تلاش هاي طولاني او ، سرانجام در سال 1876 به موجب قانون ، اجازه اخذ مدرک پزشکي و انجام طبابت و جراحي به زنان در انگلستان داده شد. با حمايت هاي او اولين دانشکده هاي پزشکي براي زنان در لندن در سال 1874 و در درادينبورک در سال 1886 تاسيس شد. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ 7 ژانويه 1995 سر آرتورکيت ، آناتوميست و انسان شناس اسکاتلندي و متخصص بررسي فسيل هاي انساني ، درگذشت. 8 ژانويه 1704 لورنزوبليني ، پزشک و آناتوميست ايتاليايي ، در گذشت . بليني نخستين کسي بود که به تشريح اجزاي پارانشيم کليه و لوله هاي جمع کننده ادرار (که به لوله هاي بليني معروف هستند) پرداخت. همچنين يکي از ليگمان هاي کپسول مفصل هيپ که به تروکانتر بزرگ استخوان ران مي چسبد . به نام او نامگذاري شد. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ 8 ژانويه 1997 ملوين کالوين ، بيوشيميست آمريکايي در گذشت . کالوين در سال 1961 به خاطر کشف مسيرهاي شيميايي فتوسنتز و چرخه کالوين که به توصيف ” واکنش زمان تاريکي ” و تبديل شبانه دي اکسيد کربن به قند در گياهان مي پردازد ، برنده جايزه نوبل شيمي شد . در چنين روزي در سال 1922 “هارگوبيند خورانا” بيوشيميدان هندي الاصل آمريکايي به دنيا آمد. خورانا به همراه همکارانش “مارشال دبليو نيرنبرگ” و “رابرت دبليو هالي” در سال 1968 به خاطر نشان دادن چگونگي کنترل سنتز سلولي پروتئين توسط نوکلئوتيدهاي اسيدهاي نوکلئيک، برنده جايزه نوبل فيزيولوژي و پزشکي شد. خورانا نخستين کسي بود که فهميد رمزهاي ژنتيکي RNA سه تايي هستند و هر سه نوکلئوتيد، يک اسيد آمينه را رمزدهي مي کنند. در چنين روزي در سال 1877 ، “ويليام استوکس” پزشک ايرلندي و از پيشگامان حيطه بيماري هاي قلب و ريه درگذشت. شهرت استوکس بيشتر به خاطر توصيف سندرم (حملات) استوکس - آدامز و تنفس شين - استوکس است. ايست يا سنکوپ دوره اي قلب به خاطر نبود ريتم معمول فرار يا بدون فيبريلاسيون بطني و تظاهر باليني بلوک شديد قلبي را سندرم استوکس آدامز، مي گويند.همچنين به افزايش و کاهش ريتميک سرعت و عمق تنفس همراه با دوره هاي آپنه در کماد همراه با اختلال مراکز عصبي نيز تنفس شين - استوکس، مي گويند. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ در چنين روزي در سال 1916 هم “اون.کي.برگشتروم” بيوشيميدان سوئدي به دنيا آمد. برگشتروم، دريافت کننده جايزه فيزيولوژي و پزشکي نوبل ( به همراه دو همکارش) در سال 1982 به خاطر کشف، جدا کردن و آناليز “پروستاگلاندين ها” محسوب مي شود.بدن ما براي انجام بسياري از اعمال متابوليکي مهم، نيازمند اسيدهاي چرب ضروري است.زماني که بدن به کمبود اسيدهاي چرب ضروري مانند امگا-6 و لينولئيک اسيد مبتلا است، فعاليت سيستم ايمني با اختلال مواجه مي شود در نتيجه بدن اسيدچرب لينولئيک را به پروستا گلاندين ها تبديل مي کند. پروستا گلاندين ها، ترکيباتي مشابه هورمون ها هستند که ايمني بدن را تحريک مي کنند. به عبارت ديگر محرک سيستم ايمني بدن هستند.ماهي هاي روغني آب هاي سرد، مثل ماهي قزل آلا از منابع خوب اسيدهاي چرب ضروري محسوب مي شوند. اين اسيدهاي چرب موجود در ماهي، به روند تبديل اسيد چرب لينولئيک به پروستا گلاندين ها کمک مي کنند. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ همچنين در دهم ژانويه 1850 ” والتر ريد کلاني” پزشک انگليسي و مخترع چندين نسل از چراغ هاي ايمني معادن، چشم از جهان فروبست. در چنين روزي در سال 1924 ”روژه شارل لويي گيلمن” فيزيولوژيست فرانسوي الاصل آمريکايي ديده به جهان گشود. گيلمن،به خاطر کشف هورمون هاي توليد شده در هيپوتالاموش موفق شد جايزه فيزيولوژي و پزشکي نوبل را در سال 1977 از آن خود کند. هيپوتالاموس بخشي از مغز است که با غده هيپوفيز ارتباط دارد. اين بخش، هورمون هايي به نام عوامل آزادکننده را ترشح مي کند که کارکرد هيپوفيز را کنترل کرده، به عنوان رابط بين دستگاه هاي عصبي و غدد درون ريز عمل مي کند. گيلمن که کاشف عامل آزادکننده تيرو تروپين (TRF)محسوب مي شود، توانست در سال 1986 با استفاده از هيپوتالاموس بيش ازپنج ميليون گوسفند، يک ميلي گرم TRF تهيه کند. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ همچنين درچنين روزي در سال 1964 نخستين گزارش رسمي مربوط به خطرناک بودن مصرف سيگار در آمريکا منتشر شد. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ در سال 1753 هم “سر هانس اسلون” پزشک و کلکسيونر انگليسي که با مجموعه -هاي شخصي خود يکي از بزرگترين موزه هاي تاريخ جهان (موزه بريتانيا) را بنيان نهاد، درگذشت. در چنين روزي در سال 1896 “ديويد وکسلر” روان شناس آمريکايي متولد شد. وکسلر علاوه بر آزمونهاي هوش معروفي که براي بزرگسالان و کودکان ابداع کرده، آزمون حافظه وکسلر را نيز تدوين کرده است. در آزمونهايي که براساس الگوي بينه ساخته شده از سوالهاي متفاوتي براي سنجش هوش استفاده ميشود. نمره آزمون، هوش يا توانايي عمومي عقلي فرد را نشان ميدهد و حاکي از توانايي هاي ويژه او نيست.البته کساني که در به کارگيري و نمره گذاري آزمونها مهارت بيشتري دارند مي توانند علاوه بر هوشبهر کلي، به نکته هاي بسياري درباره نقاط ضعف يا توانمندي هاي آزمودني دست يابند. يکي از راههاي دستيابي به اطلاعاتي درباره انواع توانايي هاي ويژه به جاي تک نمره سن عقلي، اين است که ماده هاي آزمون را به بيش از يک گروه تقسيم کنيم و براي هر گروه، نمره جداگانه اي به دست آوريم.در مقياس هوشي وکسلر براي بزرگسالان 235 و مقياس هوشي او براي کودکان 236 براي همين هدف دنبال شده است. بنابراين آزمون وکسلر آزموني با بيش از يک مقياس است. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ در چنين روزي در سال 1916 ”روت روگان بنريتو” شيميدان زن آمريکايي و ابداع کننده پارچه هاي “بشور و بپوش” متولد شد. او کسي است که براي نخستين بار ليپيدهاي قابل تزريق وريدي براي تغذيه وريدي تام TPN را ساخته است. در چنين روزي در سال 1858 ، “اسکار مينکوفسکي” فيزيولوژيست و پاتولوژيست آلماني متولد شد. مينکوفسکي به همراه “ژوزف فون مرينگ” کشف کرد که برداشتن پانکراس سگ باعث ديابت مي شود. اين دو دانشمند درسال 1889 دراستراسبورگ آلمان ، ضمن بررسي نقش لوزالمعده در عمل گوارش،لوزالمعده سگي را برداشتند.روز بعد يکي از دستياران آزمايشگاه،آنان را متوجه مگسهايي کرد که به دور ادرار اين سگ جمع شده بودند.آنان که کنجکاو شده بودند بدانند چرا مگس ها به سوي ادرار جمع شده اند آن را مورد تجزيه و تحليل قرار دادند و متوجه شدند که داراي قند بسيار زيادي است و وجود قند در ادرار از نشانه هاي شايع ديابت است. مرينگ و مينکوفسکي براي نخستين بار نشانه هايي را مشاهده کردند که دلالت بر ايجاد ديابت تجربي در يک جانور است. نبود لوزالمعده در اين حيوان نشان مي داد که بايد رابطه اي ميان اين عضو و ديابت وجود داشته باشد. اين دو دانشمند، ثابت کردند که از لوزالمعده، ماده اي ترشح مي شود که مصرف قند را تنظيم مي کند و کمبود اين ماده باعث اختلالاتي در سوخت و ساز قند مي شود که به صورت نشانه هاي ديابت ظاهر مي شوند. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ در چنين روزي در سال 1876 ، “رابرت آدامز” پزشک ايرلندي و محقق در زمينه بيماري هاي قلب و نقرس که سندرم “استوکس - آدامز” به نام اوست، چشم از جهان فروبست. ايست يا سنکوپ دوره اي قلب به خاطر نبود ريتم معمول فرار يا بدون فيبريلاسيون بطني و تظاهر باليني بلوک شديد قلبي را سندرم استوکس - آدامز، مي نامند. در چنين روزي در سال 1929 ژرژ فرناندايزيدور ويدال پزشک و باکتريولوژيست فرانسوي درگذشت. ويدال روشي را براي تشخيص حصبه براساس آنتي بادي هاي خوني (تست ويدال) و واکسني براي حصبه کشف کرد. آزمايش ويدال براي تشخيص سرولوژي بيماري حصبه و شبه حصبه به کار مي رود که علت آنها آلودگي با باسيلهاي گونه “سالمونلا” از دسته باسيلهاي روده اي است. اين باسيلها از راه دستگاه گوارش وارد بدن انسان شده،موجب پيدايش بيماري هايي چون تبهاي تيفوئيدي و پاراتيفوئيدي مي شوند که به نام تبهاي رودهاي معروف هستند. آزمايش کلاسيک ويدال نخستين بار در سال 1896 توسط وي به مجمع پزشکان بيمارستانهاي پاريس ارايه شد. در آزمايش کلاسيک ويدال، خود ميکروب به عنوان آنتي ژن به کار مي رفت و فقط آنتي بادي عليه تاژکهاي ميکروب يا آنتي ژن H اندازه گيري مي شد. امروزه ، آزمايش تکميلي و تفکيکي تشخيص آگلوتينين هاي O و H بيماري حصبه در ايران، با همان نام ويدال انجام مي شود. حصبه يک عفونت باکتريايي دستگاه گوارش است که مي تواند تمامي سنين را مبتلا کند، ولي شيرخواران و افراد بالاي 60 سال معمولا دچار موارد شديدتري مي شوند.اسهال، استفراغ، تب سردرد، دردهاي عضلاني ، بثور پوستي قرمز رنگ روي شکم و گاهي نيز کرامپ هاي شکمي و وجود خون در مدفوع از جمله علايم شايع اين بيماري محسوب مي شود. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ همچنين در چنين روزي در سال 1890 ”رولانيل هارگر” سم شناس و بيوشيميدان آمريکايي، مخترع دستگاه هاي سنجش الکل در هواي بازدمي واز فعالان بين المللي در زمينه مبارزه با مصرف الکل توسط رانندگان، متولد شد. در چنين روزي در سال 166 ميلادي ، شيوع “طاعون خيارکي” در روم آغاز شد و نيمي از جمعيت آن را از بين برد. طاعون به سه شکل خيارکي، ريوي و خوني بروز مي کند. دوران متوسط پنهاني طاعون حدود پنج روز است. طاعون خيارکي، بيماري اي است که به طور ناگهاني با تب و بي حالي شديد شروع شده، گره هاي لنفي کشاله ران متورم و دردناک شده و طي چند روز اول اندازه آن به يک گردو يا پرتقال مي رسد. اين امکان وجود دارد که طاعون خيارکي به گره هاي لنفي زير بغل نيز وارد و در درجه بعد گردن را هم گرفتار کند.غده ناشي از طاعون خيارکي بعد از شش تا هشت روز سر باز کرده و يک چرک کرم رنگ از آن خارج مي شود. بيمار طاعوني به سرعت ناتوان و لاغر شده، سپس به حالت بهت و چرت و اغماء افتاده و ميميرد. از مبتلايان به اين طاعون، 30 درصد بيماران مبتلا زنده مي مانند. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ همچنين در سال 1843 در چنين روزي ” ژوزف بروئر” پزشک و روان شناس اتريشي و ابداع کننده روانکاوي (که فرويد بعدها آن را تکميل کرد) متولد شد. بروئر، قبل از اينکه فرويد به او بپيوندد، کوشيده بود بيماران مبتلا به هيستري را با هيپنوتيزم درمان کـنـد و آنـچـه را که فـرويـد ، بـرون ريــزي روانـي Catharsis نـامـيـد تـحـت عـنـوان “ درمان کلامي Talking - Cure مي شناخت. دختري که علايم بسياري از جمله عدم توانايي در نوشيدن آب داشت، توانست توسط اين روش، آب بنوشد. اين دختر ، البته پس از اينکه تحت هيپنوتيزم، وقايع هيجان آوري که مشکلات او را به وجود آورده بودند به ياد آورد و بعد از اينکه احساس هاي خود را به شکل کامل ، درباره آن بيان کرد، اين ، آغاز يک درمان جديد بود که به بروئر، امتياز ابداع اين روش درمان را داد. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ همچنين در چنين روزي “ ويليام پروت” شيمي دان و بيوشيميدان انگليسي و کاشف اسيد کلريدريک در شيره گوارشي معده متولد شد. پروت نخستين کسي بود که اوره و اسيد اوريک را جدا کرد و همچنين نخستين کسي بود که غذاهاي اصلي را به سه گروه کربوهيدرات ها، پروتئين ها و چربي ها تقسيم نمود. فرضيه پروت در شيمي که معتقد است وزن اتمي همه عناصر بايد مضرب صحيحي از وزن اتمي هيدروژن باشد، بسيار معروف است. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ در چنين روزي در سال 1997 ” اسکار آوئر باخ” پاتولوژيست آمريکايي که براي نخستين بار پس از بررسي هزارها نمونه بافت ريه، ثابت کرد که سيگار با سرطان ريه ارتباط دارد، درگذشت.
Posted in time 8:45 PM by MA2 Fix link

آزمایش ایمنی شناسی الایزا

Thu 23 Dec 2010
الايزا در ابتدای نيمه ی قرن بيستم ، محصول ايمنی همورال يعنی آنتی بادی ها يکی از نقاط عطف در مقوله ی روش های سنجش را بوجود آوردند . آنتی باديها با اتصال ويژه به آناليتی که بر ضد آنها تهيه شده اند ، به عنوان ابزاری مناسب برای سنجش های ويژه و سريع در اختيار محققان قرار گرفتند . روش هايی که از آنتی باديها به عنوان فاکتور شناساگر بهره می گيرند ، روش های سنجش ايمنی نام دارند . تمامی سنجش های ايمنی که بر اساس واکنش تعادلی و غير کووالانسی بين ايمونوگلوبولين و آناليت ها بنا شده اند ، در اصل از مهمترين روش های سنجش اتصال ليگاند به شمار می آيند . بر هم کنش آنتی بادی با آناليت عمدتاً از نوع هيدروژنی و واندروالس است . اين بر هم کنش ناشی از مکمل بودن شکل فضايی ناحيه متغير آنتی بادی با بخشی از ساختمان آناليت می باشد . اغلب ، آنتی بادی های پلی کلونالی که در سنجش های ايمنی بکار می روند از نوع IgG هستند . بر هم کنش ميان آناليت و آنتی بادی فيزيکی است ، يعنی تغيير شيميايی در ساختمان آناليت يا آنتی بادی بوجود نمی آيد . به هر حال واکنش ويژه ميان آناليت و آنتی بادی اساس کليه روش های سنجش ايمنی می باشد . به منظور رديابی واکنش مذبور از سيگنال دهنده های مختلفی بهره گرفته اند . مثلاًاستفاده از ماده ی راديو اکتيو سنجش های RIA ، IRMA و استفاده از سيگنال دهنده های آنزيمی سنجش های EIA ، IEMA را بوجود آورده است . • اساس روش های سنجش ايمنی شناسايی آناليت ، اولين مرحله در اين نوع سنجش محسوب می شود . اين عمل توسط آنتی بادی انجام می پذيرد . به عبارتی ، جزء لا ينفک هر سنجش ايمنی واکنش ميان آنتی ژن و آنتی بادی است . در محدوده ی معينی از غلظت آنتی ژن و آنتی بادی انجام واکنش منجر به تشکيل رسوب قابل رويت ( قبل يا بعد از رنگ آميزی ) می گردد . اما در اغلب موارد ، قبل و بعد از انجام واکنش آنتی ژن و آنتی بادی تغيير قابل مشاهده ای وجود ندارد ، به همين دليل وجود سيستم نشانه گذاری ضروری به نظر می رسد . نوع طبقه بندی سنجش های ايمنی آنزيمی بر اساس نوع نشاندار سازی است . همانطو که اشاره شد در اين روش نيز می توان جهت رديابی واکنش ، آنتی ژن و ِيا آنتی بادی را با آنزيم نشاندار ساخت . به عمل نشاندار سازی ، کونژوگاسيون و به مولکول آنزيم دار ، کونژوگه ی آنزيمی نيز می گويند . چنانچه آنتی ژن کونژوگه گردد روش را EIA ( Enzyme Immuno Assay ) گويند و اگر آنتی بادی کونژوگه گردد روش را IEMA ( Immuno Enzymo Meteric Assay ) می نامند . اساس روش EIA ، رقابت ميان آنتی ژن کونژوگه و آنتی ژن آزاد در نمونه مورد سنجش بر سر اتصال به آنتی بادی است . در اينجا ميزان کمپلکس آنزيم دار با آنتی ژن آزاد رابطه معکوس دارد . لذا می توان بسته به نياز آنتی بادی های پلی و يا مونو کلونال استفاده کرد . البته در برخی سنجش ها آنتی بادی های اليگو کلونال پاسخ بهتری ايجاد می کنند . چنانچه چند نوع آنتی بادی مونو کلونال را با هم مخلوط کنيم ، مجموعه حاصله را آنتی بادی اليگو کلونال می نامند . • مزايای IEMA نسبت به EIA : 1- سادگی نشان دار کردن 4 – سرعت بيشتر واکنش 2 - افزايش حساسيت 5 – محدوده ی وسيع تر از غلظت آناليت 3 - ويژگی بالاتر 6 – مقاومت بيشتر در برابرشرايط آزمايش اجازه دهيد به برخی از مزايای روش های سنجش ايمنی آنزيم دار نسبت به سنجش ايمنی راديو اکتيو اشاره ای داشته باشيم : 1 – عدم وجود خطر تشعشع 5 – امکان اتوماسيون 2 – قيمت ارزانتر دستگاه ها 6 – سرعت خوانش بالا 3 – معرف های ارزان 7 – امکان افزايش حساسيت روش 4 – نيمه عمر طولانی کيت های آنزيمی شايد اولين گزارش در مورد تداخل در سنجش ايمنی در مورد هپاتيت B توسط Sgouris مطرح شد . وی در سنجش آنتی ژن مذکور اغلب دچار خطای مثبت کاذب می شد . در اين تحقيق ، مشکل با افزايش سرم حاوی ايمونوگلوبولين های طبيعی حل شد . به دنبال اين گزارش گروهی از محققان به بررسی عميق تداخلات در سنجش های ايمنی و و رفع آنها پرداختند. محققانی چون Kroli ، Elin ، Chapman سهم زيادی در اين زمينه داشته اند . • متغير ها قبل از سنجش تمامی عواملی که قبل از انجام آزمايش و زمان انتخاب نوع نمونه ، شيوه نمونه گيری نگهداری و ارسال آن بر نتيجه سنجش تاثير داشته باشند را متغير های قبل از سنجش گويند اين متغير ها بر دو نوع هستند: 1 – متغير های وابسته به بيمار 2 – متغير های وابسته به نمونه توجه داشته باشيد که عواملی مانند زمان نامناسب نمونه گيری يا فاکتور های محيطی مانند سيگار کشيدن هر چند که آزمايش را تحت تاثير قرار می دهند اما به عنوان عامل مداخله گر نيستند . • متغير های وابسته به نمونه محکم بستن يا طولانی شدن مدت تورنيکت بر روی وريدها باعث افزايش فشار و خروج مايعات از وريدها به فضای ميان بافتی گرديده ، غلظت برخی از آناليت ها را افزايش می دهد مثلاً اين شرايط باعث 5% افزايش در ميزان پروتئين فرد می شود و به تبع آنها ليگاندهای متصل به آنها نيز افزايش ميابد . ماهيت نمونه : تقريباً تمام سنجش های ايمنی از سرم به عنوان نمونه مورد بررسی استفاده می کنند . در مواردی که بيمار نياز به آزمايشاتی مانند CBC دارد وجود پلاسما آزمايشگر را تشويق می کند تا از نمونه گيری مجدد پرهيز کند و از پلاسما به عنوان نمونه مورد سنجش استفاده نمايد . هر چند در اغلب سنجش های ايمنی تفاوتی ميان نتايج سرم و پلاسما وجود ندارد اما به هر حال با توجه به تفاوت زمينه ( Matrix ) اين دو نمونه ، اعتبار جايگزينی پلاسما به جای سرم بايد اثبات شده باشد . استفاده از پلاسمايی که از ليتيم هپارين ( Li . Hep ) به عنوان ضد انعقاد در مورد آن استفاده شده در اکثر موارد قابل قبول است اما در مورد پلاسمايی که از EDTA به عنوان ضد انعقاد استفاده کرده اند بايد با احتياط بيشتری رفتار شود . آلودگی نمونه ها می تواند منشا خطا در سنجش باشد . وجود غلظت های بالای هموگلوبين در نمونه های هموليز با بر هم کنش پروتئينی در به تعادل رسيدن واکنش آنتی ژن _ آنتی بادی تداخل ايجاد کرده ، زمان به تعادل رسيدن را افزايش می دهد . اغلب آناليت ها پايداری خوبی دارند و حتی اگر گويچه های خونی از سرم جدا نشوند می توان بسته به نوع آناليت چند روز اين نمونه را در دمای 4 درجه سانتی گراد نگهداری نمود . به عنوان مثال هورمون های ، TSH ، FT4 ، PRL ، LH ، FSH و PSA در نمونه سرمی به مدت دو هفته در دمای 4 درجه سانتی گراد پايدار می مانند . • تاثير معرف ها ( Reagents Effect ) قدرت يونی و PH بافر ها بسيار مهم است . خصوصاً زمانی که از آنتی بادی های مونوکلونال با PH ايزوالکتريک بين 5 تا 9 استفاده می شود . استفاده از PH و قدرت يونی مناسب ، اتصال غير ويژه به جداره ظرف واکنش را به حداقل می رساند . معمولاً در بافرها از مقدار کمی پروتئين و دترژان برای کاهش اتصال غير ويژه بهره گرفته می شود و اين عمل به افزايش دقت کمک می کند . استفاده از جابجا کننده ها ( Displacers ) سبب جدا شدن مولکول های آنتی بادی با اتصال ضعيف می شود . از آنجائيکه آنتی بادی ها معمولاً با پيوند غير کووالانس به سطوح جامد متصل می شوند ، استفاده از مقادير کنترل شده دترژان به کم شدن اتصالات غير ويژه کمک می کند اما اگر ميزان آن از حد معينی بيشتر شود سبب دناتوره شدن آنتی بادی ها و جدا شدن آنها از سطوح جامدی می شود که بر روی آن تثبيت شده اند. برخی از دترژان ها به دليل مسير واکنش سنتزشان ، حاوی پراکسيدهايی می باشند که قادر به تخريب واکنش آنتی ژن _ آنتی بادی هستند . از آنجائيکه محيط های بافر اغلب برای رشد ميکروارگانيسم ها بسيار مناسب هستند ، در صورتيکه ترکيبات نگهدارنده به محيط افزوده نشود مورد هجوم ساپروفيت ها و باکتری ها قرار می گيرند اما بايد مراقب بود که برخی از اين نگهدارنده ها مانند آزيد سديم در بخش های ايمنی آنزيمی که از پراکسيداز ها استفاده می کنند ، مهار کننده محسوب می شوند . • تاثير پروتئين ها : مهمترين پروتئين هايی که سبب تداخل در برخی از سنجش های ايمنی می شوند ،عبارتنداز آلبومين ، فاکتور روماتوئيد ، کمپلمان ، ليزوزيم و فيبرينوژن . • پروتئين های هورمون گير داخلی : اينگونه پروتئين های هورمون گير با غلظت های متفاوت در تمام سرم ها و پلاسما ها وجود داشته ، می توانند منشا تداخل در سنجش های ايمنی باشند . هم نوع و هم غلظت اين پروتئين ها تحت تاثير عوامل ارثی و اکتسابی قرار دارند . از ميان اين پروتئين ها آلبومين اهميت زيادی دارد چرا که هم بيشترين غلظت را داشته و هم به طيف وسيعی از آناليت ها از جمله هورمون ها متصل می گردد . برخی از پروتئين های هورمون گير عبارتند از : 1 ) گلوبولين تيروکسين گير؛ 2 ) گلوبولين کورتيکو استروئيد گير ؛ 3 ) گلوبولين گيرنده هورمون جنسی ؛ 4 ) آلبومين ؛ 5 ) پره آلبومين ؛ 6 ) ترنسفرين يکی از رايج ترين و کارامد ترين روش های جدا سازی در سنجش های ناهمگون استفاده از فاز جامد يا تثبيت يکی از کمپلکس می باشد . با تثبيت آنتی ژن يا آنتی بادی ، کمپلکس به فاز جامد متصل می ماند ، لذا باشستشویساده مولکول سيگنال دهنده آزاد از محيط خارج می شود . تاکنون از فاز های جامد متعددی استفاده شده است : 1) دانه های ( Beads ) پلی استيرن ؛ 2 ) لوله های پلی استيرنی با چاهک های ( Wells ) مربوطه ؛ 3 ) سلولز ؛ 4 ) نايلون ؛ 5 ) ذرات مغناطيسی روش های فوق بسيار ساده و عملی می باشند اما جذب غير اختصاصی مولکول نشاندار يکی از مشکلات اصلی می باشد که خوشبختانه با استفاده از محلول های شستشو گر حاوی املاح دترژان اين مشکل نيز تا حدود زيادی برطرف شده و در مواردی تثبيت آنتی بادی با کاهش فعاليت آن همراه است . اين موضوع کاربرد اين روش را کمی محدود می سازد . • طبقه بندی الايزا : سيستم الايزا بر اساس شيوه شناسی تشخيصی به چند گروه تقسيم می شود که عبارتند از : 1 – الايزای مستقيم ( Direct ELISA ) : در اين روش آنتی ژن يا آنتی بادی موجود در نمونه که بايد تشخيص داده شود بطور مستقيم بر سطح فاز جامد کوت می شود و سپس آنتی بادی يا آنتی ژن مکمل آن نشاندار شده است به سيستم اضافه می شود . در صورت وجود آنتی ژن يا آنتی بادی مورد نظر در نمونه سيگنال مناسب ايجاد می شود . اين روش کاربرد چندانی در کيت های تشخيصی ندارد و بيشتر در کاهای تحقيقاتی استفاده می شود . 2 – الايزای غير مستقيم ( Indirect ELISA ) : اين روش برای تعيين آنتی بادی اختصاصی و يا تيتراسيون آنتی بادی در نمونه های سرم مورد استفاده قرار می گيرد . اساس آزمايش بدين نحو است که معمولاً سرم رقيق شده به آنتی ژن های کوت شده در فاز جامد ( ميکروول يا چاهک ) اضافه می شود . آنتی ژن کوت شده آنتی ژن اختصاصی مربوط به آنتی بادی است که قرار است در نمونه رد يابی شود ، پس از افزودن نمونه و طی زمان انکوباسيون و يک مرحله شستشو آنتی هيومن گلوبولين نشاندار شده با آنزيم به چاهک اضافه می شود بر حسب اينکه چه کلاسی از آنتی بادی برای رديابی اهميت دارد نوع آنتی هيومن مورد استفاده نيز متفاوت است مثلاً برای رديابی آنتی بادی کلاس IgG از آنتی هيومن IgG و برای رديابی کلاس IgA از آنتی هيومن IgA استفاده می شود . بهترين مثالها در مورد اين روش تعيين آنتی بادی بر عليه توکسوپلاسما ، روبلا ، ويروس سيتومگال و هليکوباکتر پيلوری از کلاس IgM ، IgA و IgG در سرم می باشد . 3 – الايزای ساندويچ : روش ساندويچ الايزا خود به دو دسته تقسيم می شود : الف ) روش Ag Capture يا Ab sandwich : در اين روش يک آنتی ژن در بين دو آنتی بادی اختصاصی قرار می گيرد ، اين روش شايع ترين روش الايزا محسوب می شود ، در اين روش از يک آنتی بادی برای به دام انداختن آنتی ژن بر روی چاهک های الايزا استفاده می شود و آنتی بادی دوم که با آنزيم نشاندار شده است به عنوان شناساگر عمل می کند . قابل ذکر است که در اين روش آنتی ژن بايد دارای دو ناحِيه آنتی ژنيک متفاوت باشد تا قادر به اتصال به هر دو آنتی بادی باشد ، مثال های بارز اين روش اندازه گيری ،TSH ، LH ، FSH ، PSA ، HCG و ... ب ) روش Antibody Capture : • Ag Sandwich or Direct Ab Capture : اين روش برای تعيين سنجش آنتی بادی مورد استفاده قرار می گيرد بدين صورت که از يک آنتی ژن کوت شده بر روی فاز جامد به دام انداختن آنتی بادی اختصاصی آن استفاده می شود و همان آنتی بادی از طريق بازوی ديگر خود ( Fab ) پذيرای همان آنتی ژن اما به صورت نشاندار می باشد ، در نتيجه آنتی بادی اختصاصی در بين دو آنتی ژن ساندويچ می گردد . در اين روش تعيين آنتی بادی توتال از هر کلاس ايمونوگلوبولين ميسر است و يکی از اختصاصی ترين و حساس ترين روش ها برای تشخيص آنتی بادی در نمونه است . مثال بارز اين روش کيت اندازه گيری آنتی بادی بر عليه پلاسموديوم ويواکس و ترپونما پاليدوم و HBsAb می باشد. 4 – الايزای رقابتی يا مهاری در روش های رقابتی اساس سنجش بر رقابت دو آنتی ژن يا دو آنتی بادی ( که يکی از آن دو نشاندار است ) برای اتصال ليگاند با مقدار محدود استوار است اگر هردو آناليت نشاندار و غير نشاندار با هم به سيستم اضافه شوند روش را رقابتی می نامند ولی چنانچه ابتدا آناليت اضافه شده و پس از يک دوره انکوباسيون آناليت نشاندار اضافه گردد روش را مهاری يا بلاکينگ می نامند . در روش مهاری ممکن است در بين دو مرحله و قبل از اضافه نمودن آناليت بعدی شستشو انجام شود يا انجام نشود ، مثال بارز روش های رقابتی و مهاری سنجش T4 و T3 می باشد .انواع روش هاای رقابتی عبارتند از : الف ) روش سنجش رقابتی يا مهاری برای آنتی ژن : اساس اين روش بر رقابت بين آنتی ژن نشاندار و آنتی ژن موجود در نمونه برای اتصال به يک آنتی بادی اختصاصی کوت شده در چاهک استوار است . در اين روش مقدار آنتی بادی کوت شده بايد محدود باشد و ملکول سيگنال دهنده همان آنتی ژن نشاندار است ، اساس روش RIA و EIA کلاسيک همين روش است . در اين روش منحنی پاسخ – دوز به صورت معکوس خواهد بود ، بدين معنی که آناليت نشاندار در حضور مقادير زيادی از آناليت غير نشاندار موجود در نمونه کمتر به آنتی بادی متصل می شود و در نتيجه سيگنال کمتری هم وجود خواهد آمد . در برخی از موارد نشاندار کردن روی خصوصيات هاپتن اثر می گذارد در نتيجه در روش رقابتی برای تعيين آنتی ژن از يک آنتی بادی نشاندار استفاده می شود ، در اين از سنجش ها اين مطلب ضروری است که فاز جامد توسط آنتی ژن با مقدار کم و ثابت پوشيده می شود ، در اين روش آناليت موجود در نمونه با آناليت کوت شده در چاهک برای اتصال به آنتی بادی نشاندار رقابت می کند . در اينجا هم منحنی استاندارد معکوس است ، از اين روش بيشتر برای سنجش ايمنی به روش کمی لومينسانس استفاده می شود . ب ) روش رقابتی برای آنتی بادی : در اين روش رقابت بين دو آنتی بادی يکی در نمونه به صورت غير نشاندار و يکی به صورت نشاندار شده با آنزيم برای اتصال به يک آنتی ژن کوت شده در چاهک صورت می پذيرد ، بديهی است که هر چه مقدار آنتی بادی نمونه بيشتر باشد آنتی بادی نشاندار کمتری به چاهک ها متصل شده و سيگنال نيز کمتر خواهد بود و در نتيجه منحنی استاندارد نيز معکوس می باشد ، شاخص ترين مثال برای اين روش اندازه گيری آنتی بادی بر ضد HBc ( HBc Ab ) است . • وسايل شستشو شستشو به دو صورت دستی و اتوماتيک صورت می گيرد . 1 – روش دستی : ساده ترين روش برای شستشو ريختن مايع شستشو با پی پت بر روی چاهک ها و در ادامه خالی کردن آنها بر روی سينک می باشد . ولی اين روش وقتی که تعداد پليت ها زياد باشد بسيار طاقت فرساست . از سوی ديگر ، امروزه دستگاه های شوينده 8 و يا 12 کاناله که به پمپ اتصال می يابند وارد بازار شده اند که عموماً نيز دارای دو نيدل می باشند ؛ يکی برای ريختن و ديگری برای خالی کردن محلول شستشو. اين دستگاه ها بسيار موثر و تقريباً سريع بوده و توسط افراد مجرب مورد استفاده قرار می گيرند. 2 – شستشوی اتوماتيک : دستگاه های اتوماتيک به اشکال مختلفی وجود دارند . برخی از آنها 8 يا 12 کاناله بوده و برخی ديگر کل پليت را شستشو می دهند . بعضی از اين دستگاه ها تک سوزنه و بعضی دو سوزنه هستند که در انواع تک سوزنه تمامی اقدامات توسط همان سوزن صورت می گيرد . ولی در دستگاه های دو سوزنه يک سوزن بطور دائم در حال مکش است تا چنانچه مايع شوينده بيشتری در هنگام پر کردن وارد چاهک ها شد ، آنرا خالی نمايد. • الايزا ريدر يا خوانشگر الايزا ( ELISA Reader ) : امروزه انواع مختلفی از خوانشگرها برای پليت ها ی الايزا در بازار موجود می باشند اکثر اين خوانشگرها يک ستونی و يا 96 خانه (يک پليتی ) بوده و اکثراً اتوماتيک و تعداد اندکی نيز دستی هستند . اين دستگاه ها در قسمت سيستم نوری خود از فيبرهای نوری بهره می برند . در بسياری از خوانشگرها سيستم تک موج يا دو موج ( Dual beam ) بچشم می خورد که در سيستم اخير تصحيح جذب نوری جهت برطرف سازی نقص سيستم نوری ، تغييرات چاهک به چاهک حجم نهايی در چاهک ها بطور اتوماتيک صورت می گيرد . اين عمل توسط نوع خاصی از فيلترتحت عنوان فيلترهای افتراقی (Filters Differential) صورت می گيرد . در دستگاه های خوانشگر انتخاب طول موج توسط فيلترها و يا گريدها صورت می گيرد . گريد ها ساختارهايی هستند که با تابيده شدن نور به آنها ، تنها نور با طول موج خاصی ازآنها ساطع می شود .
Posted in time 8:40 PM by MA2 Fix link

آزمایش (CRP)

Thu 23 Dec 2010
سی راکتیو پروتئین (CRP) مقدمه به پروتئين هايي که دراثر عواملی همچون التهاب، نکروز، عفونتهای باکتريايي و ويروسي و بدخيمي ها، مقدارشان در پلاسما و سرم خون انسان و حيوانات خونگرم تغيير مي يابد، پروتئينهای فاز حاد (APP: Acute Phase Proteins) گويند. نقش اکثر این پروتئینها، کاهش ضایعات التهابی در بافتها می باشد، به این ترتیب که آنها، سبب دفع عامل التهاب، خارج کردن و از بین بردن قطعات بافتی صدمه دیده و در نهایت ترمیم بافتی می شوند. اين پروتئينها جزء سيستم ايمني ذاتي بوده و قبل از ايمني اختصاصي شروع به فعاليت مي کنند. اغلب اين پروتئين ها از جنس گليکوپروتئين هستند و منبع اصلی سنتز آنها، سلولهای کبدی (Hepatocytes) مي باشد. ماکروفاژها نیز تعدادي از اجزاء کمپلمان، و لوکوسيت ها هم سنتز آلفا یک- اسید گلیکوپروتئین را که از پروتئينهای فاز حاد می باشند، سنتز و در سرم ترشح می کنند. ميزان ترشح APPها به صورت مستقيم و غير مستقيم به عواملي از جمله سايتوکاينها، سلولهای T و غیره بستگي دارد. اندوتوکسین (LPS) باکتریهای گرم منفی قویترین محرک سنتز پروتئینهای فاز حاد می باشد. علاوه بر این، سایتوکاینهای اینترلوکین یک (IL-1)، اینترلوکین شش (IL-6) و فاکور نکروز دهنده توموری آلفا (TNF-a) تولید شده از ماکروفاژها، بر روی کبد اثر گذاشته، تولید و ترشح APPها را از سلولهای کبدی سبب می شوند. از پروتئینهای فاز حاد می توان به پروتئین واکنشگر با ماده سی (CRP: C- Reactive Protein)، پروتئین آمیلوئید آی سرمی (SAM: Serum Amyloid A) برخي قطعات پروتئيني کمپلمان از جمله فاکتور بی (BF: B Factor)، قطعات C2، C3،C4 ،C5 وC9 اشاره کرد. ظهور، افزایش یا کاهش مقدار هر یک از پروتئینهای مرحله حاد در طول یک بیماری، متفاوت و مستقل از یکدیگر می باشد. بعنوان مثال، CRP 6 تا 8 ساعت پس از یک ضایعه در سرم ظاهر می شود و پس از 48 تا 72 ساعت به حداکثر خود می رسد، در صورتی که هاپتوگلوبین (Haptoglobin) و سرولوپلاسمین (Seruloplasmin) قبل از 12 تا 24 ساعت قابل تشخیص نبوده و در عرض 72 تا 96 ساعت پس از ضایعه به حداکثر می رسند. از طرفی مقدار CRP در طول ضایعه بافتی، همچنان بالا باقی می ماند و بلافاصله پس از ترمیم بافت، بسرعت کاهش یافته و دیگر در سرم قابل اندازه گیری نمی باشد. از بین پروتئینهای فاز حاد، اندازه گیری CRP بعلت افزایش سریع آن در آغاز ضایعه بافتی و کاهش سریع آن به محض بهبودی، بهترین راه تشخیص ضایعات بافتی است. علاوه بر این به نظر می رسد بین شدت ضایعه و مقدار پروتئینهای فاز حاد در جریان خون، رابطه وجود دارد. سی راکتیو پروتئین (CRP) در سال 1930 اولين بار دو دانشمند به نامهاي فرانسيس (Francis) و تايلت (Tillet) پس از تحقيقات متوجه شدند که پروتئيني درسرم افراد مبتلا به پنوموکوک وجود دارد که قادراست با پلي ساکاريد سی (C) کپسول باکتري پنوموکوک درمحيط آزمايشگاه واکنش داده، سبب متورم شدن این باکتریها شود، به همین دلیل نام پروتئین کشف شده را، سی آر پی یا ماده واکنشگر با ماده سی (CRP: C- Reactive Protein) نام نهادند. CRP، يک پروتئين کروي شکل با ساختار پنتامری (Pentameric) (یعنی از پنج مونومر يکسان که با پيوندهاي اشتراکي به هم چسبيده اند، درست شده است) می باشد. CRP، از جفت عبور نکرده وتاکنون فقط در انسان و ميمون کشف شده است. این پروتئین در سرم و مایعات بدن افراد سالم به مقدار بسیار کم گزارش شده است (مقدار طبیعی آن در سرم در حدود 5/3 ميلي گرم بر ليتر است) ولی در واکنشهای التهابی، مقدار CRP بطور ناگهانی تا 3000 هزار برابر میزان طبیعی آن، در عرض 6 تا 48 ساعت افزایش می یابد. در بیماریهای زیر مقدار CRP در سرم بالا می رود: 1) عفونتهای باکتریایی 2) عفونتهای ویروسی 3) تب روماتیسمی 4) سکته قلبی حاد 5) سرطانهای بدخیم 6) آرتریت روماتوئید 7) بیماری سل مقدار CRP بعد از اعمال جراحی، انتقال مقدار زیادی خون، واکسیناسیون و آمبولی ریه نیز، در سرم بالا می رود. در انفارکتوس قلبی، اندازه گیری CRP بهترین و حساسترین آزمایشی است که می توان با آن نشانه هایی از نکروز و یا التهاب بافت عضلانی ماهیچه قلب را بدست آورد. CRP قادر است به فسفوريل کولين غشاي باکتريها متصل شود و کمپلمان را از مسیر کلاسیک فعال نماید، با فعال شدن کمپلمان و در نهایت تشکیل کمپلکس حمله به غشاء (MAC: Membrane Attack Complex) باکتری مورد نظر لیز شده و از بین خواهد رفت. علاوه بر این در طول فعال شدن کمپلمان اجزای C3b و C4b بوجود می آیند. C3b و C4b سطح باکتري را پوشانده و باعث اپسونیزاسیون باکتری می شوند. علاوه بر اینها، سلولهای بیگانه خوار (بطور مثال، ماکروفاژها) بر سطح خود، برای CRP، دارای گیرنده (Receptor) می باشند. به عبارت دیگر خود CRP می تواند همانند C3b و C4b بعنوان اپسونین عمل کرده سبب اپسونیزاسیون باکتریها شود. تشخیص و یا اندازه گیری CRP در سرم، چه کاربردهایی دارد؟ 1) اثبات حضور CRP در سرم جنبه تشخیصی برای خیلی از عفونتها، بدخیمیها، بیماریهای التهابی و بخصوص سکته های قلبی دارد. 2) با اندازه گیری مقدار یا تیتراسیون CRP سرم، می توان به شدت بیماری پی برد. 3) با اندازه گیری CRP در فواصل زمانی مختلف می توان روند درمان بیماری را کنترل کرده، به موثر بودن یا نبودن رژیم درمانی پی برد. روش انجام آزمايش CRP در گذشته از پلي ساکاريد C پنوموکوک براي تشخيص CRP استفاده مي شد ولي به علت مشکلاتی که در تهيه این آنتي ژن وجود دارد، امروزه از کیتی که بدین منظور تهیه می شود، برای تشخیص CRP در سرم استفاده می شود. در این کیت، از آنتي بادي ضد CRP (anti- CRP) برای تشخیص CRP در سرم استفاده می شود. اجزای موجود در کیت CRP 1) قطره چکان حاوی سرم کنترل مثبت Positive Control)) 2) قطره چکان حاوی سرم کنترل منفی Negative Control)) 3) قطره چکان حاوی آنتي بادی ضد CRP از کلاس IgG، که بر سطح ذرات لاتکس متصل شده است. 4) اسلاید زمینه سیاه 5) اپلیکاتور 6) بافر برای رقیق کردن و تيتراسيون سرم بيمار (در برخی از کیتها) آزمایش CRP به دو روش کيفي و کمي انجام مي شود: روش کیفی (اسلایدی) روي اسلايد زمينه سياه يک قطره سرم بيمار، يک قطره سرم کنترل مثبت و يک قطره سرم کنترل منفي بریزید. شيشه محتوي ذرات لاتکس را به آرامي تکان داده، سپس به هر کدام از سه قطره سرم مرحله قبل، یک قطره از آن را اضافه نماید. با اپليکاتور هرکدام از سرم ها را با ذرات لاتکس، مخلوط نموده، به اندازه دایره ای به قطر دو سانتی متر پخش نماید. لام را به مدت دو دقيقه به آرامي بر روی دست یا روتاتور حرکت دوراني داده و نتيجه آگلوتيناسيون را زير نور بررسي نموده به صورت زیر گرازش نماید. آگلوتيناسيون درشت +++ (+3) آگلوتيناسيون متوسط ++ (+2) آگلوتيناسيون ريز + (+1) آگلوتيناسيون مشاهده نمی شود ( سوسپانسيون يكنواخت و شیری رنگ) – (منفی) در صورت اثبات وجود CRP در سرم بیمار، به منظور اندازه گیری مقدار و یا تیتر آن در سرم، روش کمی (لوله ای) را انجام دهید. نکته: گاهي اوقات مقدار CRP در سرم بيمار بسيار زياد است، در نتیجه به علت پدیده منطقه ای (Zone Phenomenon) ممکن است یک سرم مثبت، اشتباهاً منفی گزارش شود. بنابراین بهتراست چنانچه آزمایش CRP سرمی منفی شد، قبل از اینکه آن را منفی گزارش نمایید با رقت 5/1 یا بیشتر آزمایش را تکرار نمایید. روش کمی (لوله ای) براي هر نمونه سرمي، شش عدد لوله آزمايش را با شماره هاي 1 تا 6 علامت گذاري كنيد. به همه لوله ها 50 لاندا ( ميكروليتر) تامپون يا سرم فيزيولوژي اضافه نمایید. به لوله شماره 1، 50 لاندا سرم بيمار را اضافه نموده با تکان دادن لوله محتویات داخل لوله را مخلوط نمایید( غلظت 2/1). سپس 50 لاندا از محلول لوله شماره 1 را به لوله شماره 2 اضافه كنيد و بعد از مخلوط كردن اين عمل را براي لوله هاي ديگر بطور سريال تكرار نمائيد. ( 2 به 3 و...). در آخر 50 لاندا از محلول لوله شماره 6 را بيرون بريزيد. با اين روش رقتهای مختلفی از سرم ( 2/1 و 4/1 و 8/1 و 16/1 و ...) تهيه مي شود. هر كدام از نمونه هاي رقيق شده را براساس روش كيفي بررسي كنيد. آخرين رقتي را از سرم كه واكنش آگلوتيناسيون در آن قابل مشاهده است به عنوان تيتر CRP گزارش نمایید.
Posted in time 8:36 PM by MA2 Fix link

Wishing you a Safe, Happy New Year !

Wed 22 Dec 2010

Read more...
Posted in time 2:43 PM by MA2 Fix link